Bez obzira na to što su Damir Sabol i njegov Photomath "naši", Google je sigurno napravio sjajan posao preuzimajući aplikaciju i istoimenu tvrtku. Jer u ovih gotovo devet godina Photomath je došao do razine koja je iznimno laka za korištenje, efikasna, a ima i poslovni model koji je čini održivom. Sva pamet koja stoji iza Photomatha sasvim je sigurno iznimno pametna Googleova investicija, bez obzira na iznos koji će platiti.
Počinje upoznavanjem
Kada instalirate i prvi put pokrenete Photomath, pitat će vas za godine, jeste li učenik, roditelj ili učitelj. Zatim će u samo dva ekrana predstaviti što i kako točno radi. A to što radi prilično je nevjerojatno čak i za današnje novotarije u svijetu umjetne inteligencije. Nakon upoznavanja aplikacija će uključiti kameru vašeg smartfona kojom ćete uslikati zadatak, "uhvatit" ćete ga u označen prozor i nakon toga dodirnuti virtualnu crvenu tipku. I događa se malo čudo – kamera će precizno suziti fokus na zadatak, nakon čega će umjetna inteligencija ponuditi rješenje. Ono će se pokazati na ekranu, a neće biti samo jedno rješenje. Aplikacija nudi više solucija, ovisno o metodi, grani matematike, a iscrtat će i graf. Postoji i opcija "koraci rješenja", koji će detaljno pokazati kako je aplikacija do rješenja došla, a njih možete podijeliti nekom drugom društvenomrežnom ili komunikacijskom aplikacijom. U točnost je izlišno sumnjati.
Aplikacija nudi i napredan kalkulator s ozbiljnim brojem funkcija i opcija, ali s vrlo intuitivnim, jednostavnim sučeljem, lakšim za korištenje od standardnih kalkulatora. Dotaknete li ikonu knjige iznad prikaza s objektiva, dobit ćete niz matematičkih udžbenika čiji je sadržaj unesen u aplikaciju. I tamo su rješenja svih zadataka iz tih udžbenika. Ali, sve opisano dobivate u osnovnom dijelu. Za korake rješenja iz udžbenika tu je Photomath Plus, pretplatni dio u kojem se osim cjelovitih rješenja iz školskih udžbenika dobiju i animirani prikaz rješenja te detaljna objašnjenja kako i zašto se određeni zadaci rješavaju. Mjesec dana stoji 10,49 eura, šest mjeseci 55,61, a godina dana 66,23 eura. Kako to izgleda, možete isprobati koristeći probni tjedan. Konkretan je cilj Photomath Plusa smanjiti roditeljima troškove instrukcija jer se nastoji biti što slikovniji i vokalniji u opisu rješavanja, onako kako bi to učenik dobio na instrukcijama.
Među najboljima
Photomath prelazi jezične granice jer je matematika takva, ali u Photomathu su se trudili zahvatiti što više obrazovnih sustava u svijetu. Pa je raspoloživ na više od 30 svjetskih jezika za koje su prijevode radili profesionalci, a prikaz zadataka, odnosno načina na koji su ispisani, može se i prilagođavati. U Photomathu rade matematičari koji, osim što provjeravaju rješenja, stvaraju i sadržaj za aplikaciju koji je i njezin temelj. Ima i još jednu zanimljivu funkciju – prepoznavanje rukopisa. Učenik tako ne mora nužno skenirati zadatak iz udžbenika, već to može i iz bilježnice.
Treba li onda sumnjati u procjenu The Tech Advocatea, koji je Photomath još 2017. proglasio jednom od 20 najboljih obrazovnih aplikacija. Do danas je skinut 300 milijuna puta, mjesečno riješi 2,7 milijardi zadataka, koristi ga više od milijun učitelja u cijelom svijetu i čak milijardu djece. Slobodno možemo reći da je Google investicijom u Photomath dobio silu kakvu očito ni sam nije očekivao.
Još jedan korak u zaglupljivanju ljudi. Aplikacija poništava drugu temeljnu svrhu matematike.