Kina je nadmašila SAD u utrci izgradnje nove generacije bežične komunikacije, poznate kao 5G, i riskira izgubiti potencijalne gospodarske koristi, navodi se u izvješću konzultantske tvrtke Deloitte, objavljenom u utorak.
Kina trenutno ima deset puta više lokacija koje mogu podržati 5G komunikaciju od SAD-a. U samo tri mjeseca 2017. godine kineske telekomunikacijske tvrtke stvorile su više lokacija, nego što je SAD napravio u prošle tri godine, navodi se u izvješću Deloitte Consultinga.
Prve zemlje koje prigrle sljedeću generaciju bežične komunikacije ostvarit će „neproporcionalne dobitke ”, budući da 5G donosi eru velikog gospodarskog potencijala, navodi se u izvješću.
Kina je pretekla SAD za 24 milijarde dolara od 2015. godine te je izgradila 350 tisuća novih telekomunikacijskih tornjeva, dok je u isto vrijeme SAD izgradio manje od 30.000.
Izvješće navodi kako je moguća razlika i u tome što je postavljanje opreme potrebne za prijenos 5G 35 posto jeftinije u Kini nego u SAD-u.
Ovo izvješće dolazi nakon što je američko Savezno povjerenstvo za komunikacije objavilo nova pravila licitiranja u spektru visokopojasnih frekvencija koji će se, očekuje se, koristiti u budućnosti 5G-a.
Dan Littmann, glavni direktor Deloittea, poručio je u izvješću da bi Sjedinjene Države, kako bi ostale konkurentne i s vremenom se prometnule u vođu, utrku za 5G trebale pažljivo ocijeniti i poduzeti brze akcije.
Izvješće navodi i kako bi SAD još uvijek mogao nadoknaditi zaostatak. SAD-u se preporuča prilagodba politike radi smanjenja vremena potrebnog za implementaciju, poticanje operatora na suradnju te implementacija podatkovnih statističkih baza i najboljih praksi.
>> Donald Trump na NATO summitu