Silicijska dolina Arapskog poluotoka polako dobiva obrise. Emirat Abu Dhabi, koji se obogatio nakon otkrića nafte 1958. godine, priprema se da se po njenom iscrpljivanju ne vrati u siromaštvo. Mnogi su bili suzdržani kada je lani emir Khalifa bin Zayed Al Nahyan objavio planove da se novac od nafte ulaže u projekt Masdar (izvor), ali radovi sa 60 tisuća graditelja napreduju vrlo brzo.
Na kvadratu od šest četvornih kilometara u pustinji, 17 kilometara od prijestolnice emirata Abu Dhabi i u susjedstvu glavne zračne luke, podiže se pomno planirani grad za 50 tisuća stanovnika i 1500 tvrtki. Sve je utemeljeno na biznisu, a u njega ulaže i nekoliko velikih, poput Credit Suisse i Siemens Venture Capital. Vrijedi samo jedno pravilo: industrija mora proizvoditi ekološki prihvatljive proizvode. Razlog tome je što je i sam grad projektiran da sam sebi bude energetski dovoljan iz obnovljivih izvora, ima besplatan prijevoz, a istodobno bude i udoban.
Norman Foster koji ga je projektirao već je za njega dobio svjetske nagrade. U gradu se 4/5 vode reciklira, a ne proizvodi se kruti otpad. Dvije najvažnije zgrade su MIST, institut znanosti i tehnologije u koji država polaže velike nade da će utjecati na budućnost blagostanja stanovništva, te sjedište Međunarodne agencije za obnovljivu eneregiju IRENA. Zanimljivost je da ta zgrada sama proizvodi više energije nego što je je potroši.
Spektakularan izgled Masdara može se vidjeti u našoj obilnoj galeriji.
Da ih zaj*b*mo i pošaljemo im Bandića? ...... hehe ....