Slično kako su prije 30 godina ratovale tehnologije beta i VHS na području kućnoga videa, tako se činilo da je objavljen rat Davida i Golijata za glavni format videa na internetu između tehnologije Flash, koju je rabio YouTube i svih ostalih. Posebno se deplasiranim napadom na Flash činila odluka Applea još 2007. godine da na iPhoneu, pametnom telefonu s internetskim sposobnostima, ne dopusti Flash, a prošloga ju je tjedna i šire elaborirano odbacio.
Međutim, YouTube koji je i afirmirao Flash kao tehnologiju za internetski video, još je prije tri godine (neki kažu samo zbog iPhonea) svoju cijelu videoteku konvertirao u alternativni, mnogo moderniji format MPEG4 (standard H.264). Kada je i siječnju iašao iPad jedna od glavnih zamjerki bila mu je također što ne podržava Flash.
Oni koji i danas tako misle trebaju razmisliti još jednom nad svježim podacima. Tvrtka Encoding.com, koja prati trendove internetskoga videa, objavila je istraživanje trendova. A oni kažu da je s lanjskih 75 posto videosadržaja na internetu koji su ponuđeni u formatu Flash, taj format sa svim svojim inačicama danas spao na samo 26 posto. Format MPEG4 (H.264) u međuvremenu zauzeo dominantnih 66 posto svih sadržaja videa na internetu.
Flash je tvrtka Macromedia (koju je kasnije kupiosoftverski div Adobe) predstavljen 1996. godine. Oni su od autora programa za crtanje na ručnim računalima Jonathana Gaya otkupili tehnologiju iza crtaćeg programa SmartSketch, bivši izravni konkurent upravo Macromedijinom vektorskom programu Shockvawe. Program za animaciju predstvaljen je pod imenom FutureSplash Animator - Flash. Razvoj je pokazao da uspjeh Flasha leži u nečem drugom. Umjesto da postane alat za proizvodnju crtića, pobijedila je sposobnost Flasha da se u njega ugnijezdi snimljeni video koji je vrlo teško skinuti na lokalno računalo, nego ga se gleda pod otvorenom internetskom vezom.
Appleov prijedlog s codecom H.264 za standard MPEG-4 pobijedio je u ratu budućih video standarda za video visoke razlčivosti, pa tako pod tim standardom danas funkcionira digitalna televizija, HD i 3D video, BluRay video...
Zamolio bih novinara da prokopa malo dublje u tu problematiku, da nas obavijesti jednim kvalitetnim clankom o tome sto od ljudi trazi licenca za MPEG4 u kamerama i o stanju s patentima u vezi s H.264, te da pita zasto su Jobsu puna usta otvorenih formata kada se prica o Flashu a podrzava patentno-ubitacni H.264 umjesto npr. Ogg Theore i MP3 umjesto Ogg Vorbis. Ili je ovo neoznaceni placeni oglas pa necemo vidjeti nista od toga?