Američka obavještajna agencija NSA ugradila je softver u gotovo 100.000 računala diljem svijeta, što im omogućuje da ih nadzire, a može stvoriti i digitalnu autocestu za pokretanje cyber-napada, piše New York Times.
Sudeći prema dokumentima NSA, računalnim stručnjacima i američkim dužnosnicima, iako je softver većinom ugrađen putem računalnih mreža, NSA sve više koristi tajnu tehnologiju koja im omogućuje da ulaze i mijenjaju podatke čak i u računalima koja nisu spojena na internet. Ova tehnologija, koju NSA koristi od 2008. godine, a možda i ranije, koristi radiovalove iz USB-a i drugog hardvera koje je u računala stavio agent, proizvođač ili sam korisnik.
Dijelovi programa otkriveni su tijekom protekla dva mjeseca u dokumentima koje je otkrio zviždač Edward Snowden.
Najčešće mete ovog programa kodnog imena Quantum bile su jedinice kineske vojske. U sklopu programa uspješno je ugrađen softver i u ruske vojne mreže i sustave koje koriste meksička policija i narko-karteli, trgovinske institucije unutar Europske unije... Zasad nema dokaza da je tehnologija upotrijebljena unutar SAD-a.
U NSA ovo djelovanje više vide kao aktivnu obranu od stranih napada nego alat za napade na druge. Međutim, kada su kineski napadači postavljali sličan softver na američke računalne sustave, američki su dužnosnici prosvjedovali, čak i na predsjedničkoj razini, piše New York Times.
"Mi ne koristimo strane obavještajne mogućnosti kako bismo krali trgovinske tajne stranih tvrtki za američke tvrtke kako bi poboljšale međunarodnu konkurentnost", poručila je glasnogovornica agencije Vanee Vines u priopćenju.
Windows sused, windows!