Prošle subote dizajner Igor Jurić, autor električnog automobila XD Concept, na skupu TEDx Zagreb prikazao je svoj najnoviji dizajn: plastičnu kanticu za zalijevanje - koju je nazvao "kaj-bubu" - koja u prijevozu od tvornice i u skladištu trgovina zauzima petinu mjesta. Uoči skupa isprintao ju je izravno s računala na trodimenzionalnom printeru. Sličan printr imaju i u Centru za vizualizaciju Instituta Ruđera Boškovića, gdje kemičari i fizičari mogu isprintati i modele molekula. "Pisači" trodimenzinalnoga i nisu više krajnja računalna egzotika, ali printer D-Shape sigurno jest.
Izum je talijana Enrica Dinija a proizvodi ga njegova tvrtka Monolite. Funkcionira tako da iz sve tri dimenzije prska brzo vezujuću smjesu od pijeska i anorganskoga veziva. Tako mogu nastati poveći trodimenzionalni objekti, pa se tim printerom na gradilištu mogu "isprintati" i elemnti gradnje kakve zgrade, što je posao triut brži od klasične kombinacije materijal-strojevi-graditelji.
Dini je objavio da sada planira napraviti inačicu svoga printera koja bi se dostavila na površinu Mjeseca da se ondje iz Mjesečeve prašine izgrade nastambe na prve ljude koji bi se ondje naknadno spustili. U raspravama na školi La Scuola Normale Superiore, s poznatim arhitektom Normanom Fosterom i tvrtkom Alta Space koja sudjeluje u ESA-inu programu Aurora, on je potvrdio da bi njegov uređaj bez teškoća za gradnju stvarnoga objekta mogao koristiti regolit, pijesak s Mjesečeve površine. Već je i počeo prve pokuse u vakuumskoj komori Alta Spacea u Pisi.
Osim da "printa" nastambe u svemiru, sanja da bi svojim D-Shapeom mogao dovršiti i veličanstvenu gradnju Antonija Gaudija, crkvu Sagrada Familia u Barceloni koja se gradi od 1882., a dosadašnjim bi se tempom najranije mogla dovršiti 2026. godine.
On bi printao kuće na mjesecu, a nije se sjetio da isprinta kuće stotinama tisuća beskućnika u africi. No izgleda da je nekima afrika dalja od mjeseca....