Što ima više nelicenciranog softvera, raste stopa kibernetičke nesigurnosti, odnosno malvera na računalima, kaže studija BSA.
Globalno BSA istraživanje o softveru pokazalo je da je 52 posto softvera instaliranog na računala u Hrvatskoj nelicencirano, u usporedbi s globalnom stopom od 43 posto. Američki FBI javno je upozorio na zabrinjavajući globalni porast otkupljivačkog softvera, tzv. ransomwarea – riječ je o aplikacijama koje "smrznu" računalo i onemoguće pristup podacima, uz zahtjev za otkupninu u tisućama dolara za vraćanje pristupa podacima, izvijestila je Ivana Jurin Puhalo, vanjska savjetnica BSA u Hrvatskoj, a Kristina Posavec iz MUP-a potvrdila je da ransomwarea ima u EU kao i u Hrvatskoj, čak su se pojavili i ucjenjivači koji su se predstavljali kao predstavnici MUP-a te je upozorila korisnike da ne nasjedaju na takve ucjene, da ne uplaćuju novac te da napade na računala prijave policiji.
Ne bi li se smanjila stopa kibernetičke nesigurnosti, pokrenuta je zajednička kampanja MUP-a i BSA. Žele javnost, posebice male i srednje tvrtke, upoznati s pravilnim upravljanjem softverom i jednostavnim principima uvođenja sustava upravljanja, kako bi bez rizika ostali na sigurnoj strani.
>> FBI uhitio hakere, među kojima su i Hrvati, zbog štete od 850 mil. USD
>> Hrvatska na meti cyber kriminalaca: Kako nas pljačkaju iz Sibira