IBM je predstavio sedmi godišnji popis “Pet u pet”. Riječ je o popisu inovacija koje imaju potencijal promijeniti načine na koje ljudi rade, žive i međusobno komuniciraju tijekom sljedećih pet godina, a temelje se na tržišnim i društvenim trendovima te na novim tehnologijama isprobanim u IBM-ovim istraživačkim laboratorijima.
‘Namirisat’ će bakterije
Nova generacija strojeva moći će učiti, prilagođavati se, osjetiti i iskusiti svijet kakav doista jest – računala će imati sposobnost oponašanja ljudskih osjetila. Primjerice, kroz vibracije uređaja moći ćemo opipati tkaninu koju kupujemo, mobiteli i tableti moći će vidjeti hoćemo li se prehladiti, namirisati bakteriju koja nam može ugroziti život ili s pomoću okusa izračunati kako se zdravo hraniti, je li odabrana hrana primjerena dijabetičarima... Računala će čuti i razumjeti dijete, i to prevesti roditeljima i liječnicima. A sve to trebalo bi zaživjeti do 2017. godine.
Srušene prepreke
Kognitivni računalni sustavi pomoći će u boljem razumijevanju složenosti, lakše ćemo se nositi s velikom količinom informacija i brzinom kojom dolaze, donosit ćemo bolje odluke, poboljšat ćemo zdravlje i životni standard, obogatiti živote i srušiti razne prepreke – zemljopisne, jezične, a smanjit će se troškovi i ukinuti nedostupnost, uvjereni su u IBM-u. Pravi uspjeh kognitivnog računalstva neće se mjeriti po tome koliko je uspješno kopiralo sposobnosti ljudskog mozga – mjerit će se po tome koliko će uspjeti u poboljšavanju kvalitete ljudskog života, smatraju znanstvenici.
Slijedeći korak u evoluciji nakon toga jest da ćemo svi mi na kraju postati računala kojima će upravljati Večernjak uz pomoć ovakih novinarskih umotvorina.