novosti u kreditiranju

Ako nemaju kune, banke klijenta moraju uputiti na – konkurenciju

29.05.2014., Zagreb - U okrugloj dvorani Hrvatske narodne banke odrzano je obiljezavanje 20. obljetnice uvodjenja kune kao novcane jedinice Republike Hrvatske. Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujcic.    Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
17.08.2015.
u 14:00

detaljan opis 
Banka s otplatom u anuitetima i ratama dužna je izračunati i objasniti razlike

Svakoj osobi koja zatraži kredit u Hrvatskoj banka od 1. srpnja mora ponuditi zaduživanje u kunama, a ako odgovarajući kredit nema – pokazati joj što nudi konkurencija! I to u papirnatom obliku, priložiti informativnu listu ponude kredita u domaćoj valuti koju odnedavno na svojoj web-stranici objavljuje HNB.

Elegantna prisila

Novost je i obveza izračuna potencijalnog povećanja rata u slučaju rasta kamate ili promjene tečaja.

– Stupanjem na snagu nove odluke o sadržaju i obliku u kojem se potrošaču daju informacije prije ugovaranja bankovne usluge uvedene su promjene koje bi trebale omogućiti kvalitetniju informiranost. Dodatno je uvedena i obveza kreditne institucije da na primjeru otplatnog plana pokaže konkretnu razliku između anuitetske i otplate u ratama, ako nudi mogućnost izbora – otkrivaju u HNB-u.

A odluči li se potrošač za kredit s valutnom klauzulom, banka ga je obvezna informirati o uvjetima za kredit u domaćoj valuti s istim iznosom i rokom dospijeća. No, najveće je iznenađenje obveza informiranja o ponudi konkurencije, u slučaju da odgovarajućeg kredita u kunama nema.

Presudna niska kamata

– Potrošač na taj način može vidjeti koje kreditne institucije u Hrvatskoj imaju traženu vrstu kredita u domaćoj valuti, do kojeg maksimalnog iznosa i na koji najdulji rok dospijeća. Informacije mu mogu pomoći da se usmjeri samo na one institucije koje u ponudi imaju traženu vrstu kredita i tako skrati proces istraživanja i procjene uvjeta – precizan je regulator.

Za banke je prilično nezgodna obveza upućivati na konkurenciju, otprilike kao da se Konzum prisili potrošače slati u Dionu ili Spar ako, recimo, on nema hrvatski proizvod. Ovom „elegantnom" metodom HNB jasno favorizira zaduživanje u kunama, u prijetećim okolnostima rasta euribora u budućnosti.

Bankari već primjenjuju novu regulativu pa iz Zabe, RBA i HPB-a preciziraju da klijentima izračunima prikazuju razliku između iznosa rate i anuiteta, kao i razliku ukupne kamate za cijelo razdoblje otplate. Prilažu i simulaciju povećanja kamatne stope za dva postotna boda na iznos anuiteta ili rate te simulaciju deprecijacije kune za 10%, ako je glavnica vezana uz tečaj eura, kao i izračun za slučaj istodobnog povećanja kamate i pada kune. Zaba daje i simulaciju za pad kune od 35% u odnosu na druge valute. Unatoč tome, njihovim je klijentima i dalje, kažu u banci, najvažniji kriterij najniža kamata, a anuitet biraju umjesto rata, jer im je mjesečna obveza manja na početku otplate kredita. U PBZ-u je omjer 51% u korist kunskih kredita i prevladavaju anuiteti. U OTP-u je posljednja dva mjeseca omjer 44:56 u korist eura, zbog niže kamate, a većina klijenata Hypa bira kune. U 80% slučajeva za gotovinske traže ih i klijenti Erste banke i RBA, za razliku od stambenih gdje prednjače euri. Najveći udio kunskih kredita građana ima HPB – 67%.

– Tržište se konačno regulira, vjerujem da je i naša udruga tome doprinijela. Pozdravljamo napore HNB-a da se dužnici u Hrvatskoj izjednače u pravima s onima u EU – komentira Ivan Kontrec iz Udruge Franak, no muči ga što mjera izuzima postojeće dužnike.

>>HDZ podržao formiranje istražnog povjerenstva i izmjenu Zakona o zaštiti potrošača!

>>Otvara se vruća politička jesen s kreditima u CHF

Komentara 5

KS
krao_sam
15:50 17.08.2015.

Mozes mislit kako ce ih uputit u drugu banku..

DU
Deleted user
20:33 17.08.2015.

Sad ste se sjetili?

KS
kreslav.sahtic
15:43 18.08.2015.

Koje licemjerstvo. Uhljebničko lihvarska tvorevina je žmirila na CHF kredite i RBA Zadruge. I dan danas ne vide oglase po stupovima. Svakodnevno na teletekstu se reklamiraju lihvarski krediti.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije