Zbog izbjeglica

Bude li deficit i veći od 3% BDP-a, Hrvatska prolazi bez sankcija EU?

 , EU commissioner for Economic and financial affairs, taxation and customs union  attends a hearing at European Parliament headquarters  in Brussels, Belgium on 23.06.2015 by Wiktor Dabkowski/DPA/PIXSELL
Foto: Wiktor Dabkowski/DPA/PIXSELL
1/2
24.09.2015.
u 10:12

Hoće li predizborna potrošnja proći ispod radara Europske komisije

Europska komisija razmatra mogućnost djelomične suspenzije, odnosno ublažavanja procedure prekomjernog deficita zbog migrantske krize što bi značilo da bi i deficit proračuna zemalja članica veći od tri posto BDP-a prošao bez potencijalnih sankcija. Hrvatskoj Vladi koja se priprema za izbore takva bi odluka došla kao naručena jer to znači da bi ispod radara mogla proći predizborna potrošnja i činjenica da ni iduće godine Hrvatska neće biti u mogućnosti smanjiti deficit znatno ispod 5 posto BDP-a.

Izvanredne okolnosti

– Točno je da Pakt o stabilnosti i rastu predviđa postojanje izvanrednih okolnosti – rekao je europski povjerenik za ekonomske poslove Pierre Moscovici za francusku televiziju France 2, ali je rekao i da se još mora raspraviti predstavlja li izbjeglička kriza izvanredne okolnosti u smislu koji predviđa pakt, ali i napomenuo da to ne smije biti poticaj na pretjeranu proračunsku slobodu. Inicijativa Moscovicija pokrenuta je na inzistiranje Austrije i Italije koje od Bruxellesa traže da primijeni odredbu Pakta o stabilnosti koja dopušta da javni deficit u slučaju izvanrednih okolnosti prelazi prag od 3 posto BDP-a bez pokretanja kaznenog postupka.

Hrvatska će prema procjenama Europske komisije imati deficit proračuna veći od 5 posto BDP-a, što bi ugrubo iznosilo oko 15 milijardi kuna, dok je Vlada planirala da će proračun središnje države u manjku biti oko 12,5 milijardi kuna. I u jednom i u drugom slučaju premašene su sve granice pa inicijativa EU ne bi trebala biti poziv vladajućima na povećanje trošenja jer bi moglo doći do hladnog otrežnjenja. I bez sankcija Europske unije i prijetnje njima Hrvatska plaća danak neodgovornoj potrošnji prošlih vlada pa u ovom trenutku, uz izuzetak Grčke koja je praktički bankrotirala, plaća najvišu premiju rizika od svih zemalja EU te zbog toga građani i poduzetnici plaćaju i najskuplje kredite među članicama EU.

Samo za podmirivanje kamata iz državne riznice izlije se godišnje više od 10 milijardi kuna, a javni dug juri prema nezamislivih 300 milijardi kuna duga. U srijedu je Udruga Lipa predstavila projekt Brojač javnog duga kojim će ilustrirati brzinu kojom se država zadužuje. Izračunali su, naime, da se svake sekunde Hrvatska zaduži za 444 kune i očekuju da će do kraja godine javni dug narasti na 90 posto BDP-a. Udruga će postaviti LED ekrane na gradske trgove da bi upozorila na taj problem. Kako je Večernji list i pisao, javni dug u ovom trenutku iznosi 67.000 kuna po svakom građaninu Hrvatske, a čak 230.000 kuna po svakom zaposleniku.

Grčić: Javni dug usporen

Ako se promatra po mandatima ministara financija, najveći dug kreirao je HDZ-ov Ivan Šuker i to 63 milijardi kuna novog duga, ali on je bio i najdugovječniji ministar s čak sedam godina mandata, a Martina Dalić u godinu dana stvorila je oko 25 milijardi kuna javnog duga, dok su u četiri godine SDP-ovi ministri Slavko Linić i Boris Lalovac kreirali oko 80 milijardi kuna novog javnog duga.

– Rast javnog duga je usporen. U mandatu ove vlade to je do sada oko 67 milijardi kuna. Usporili smo rast i deficita i kamata koje su dvostruko narasle u mandatu prošle vlade i sve to sada utječe i na usporavanje rasta javnog duga – izjavio je potpredsjednik Vlade Branko Grčić. Do kraja godine javni dug ukupno bi mogao porasti za oko 75 milijardi kuna.

Komentara 2

TH
than
02:04 25.09.2015.

Bas lijepo, samo se pitam tko ce to platiti... A,da. Lalovac, ups, on nece biti na vlasti, vec netko slijedeci ce nas zaduziti. Mada se ovo nas i ne tice, jer smo mi oko 5% deficita.

DU
Deleted user
10:17 24.09.2015.

Da nema izbjeglica SDP bi ih morao izmisliti da imaju dobro opravdanje...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije