što će biti s cijenama

U ponoć vlada posljednji put mijenja cijenu goriva

gorivo
23.12.2013.
u 18:56

Vlada će moći propisati najvišu razinu cijena, ali za period do 90 dana

Od sutra je cijena eurosupera 95 devet lipa niža i iznosi 10,17 kuna, dok se cijena dizela spušta sa 9,88 na 9,75 kuna. To je posljednji put da Ministarstvo gospodarstva utvrđuje cijenu naftnih derivata po postojećoj formuli koja se godinama temeljila na pravilniku, a prema kojem se maksimalna cijena goriva utvrđivala dvotjedno i ovisila je o kretanju cijene naftnih derivata na Mediteranu i tečaju dolara. Od sljedeće godine utvrđivanje cijena prepušta se trgovcima naftom i naftnim derivatima, što je praksa i ostalih europskih zemalja.

Niske marže

Iako se očekuje da će to dovesti do svakodnevnih promjena cijena goriva te da će cijena zbog konkurencije možda i pasti, naftni analitičari takvo što ne predviđaju. Već se sada trgovci na maloprodajnom tržištu naftnih derivata žale na niske marže i rigidan regulatorni sustav, zbog čega je prodaja naftnih derivata sve manje isplativ biznis pa se zato može očekivati da se u početku liberalizacije tržišta cijene goriva i povećaju, mišljenja su naftni analitičari.

Uspoređuje li se cijena s nekim europskim zemljama, kod nas je cijena goriva sada i niža. Osim toga, trgovci će ubuduće u cijenu moći ukalkulirati i ostale elemente za koje misle da im opterećuju litru benzina, primjerice obvezne zalihe naftnih derivata.

– Prostora za pad cijena nema, ali razlike u cijenama će biti. No ne treba očekivati veća odstupanja, ali isto tako ni kartelske dogovore o cijeni. Cijena će ovisiti i o tome od koga naftu kupuju – kaže analitičar Davor Štern. Zato će onaj tko će imati povoljnije uvjete imati i prostora za smanjivanje cijene.

Sve više igrača na tržištu

Ne treba očekivati ni da će se cijena goriva, kao u nekim zemljama, mijenjati svakodnevno jer bi sa svakom promjenom cijena trebalo raditi inventuru.

– Kod nas je fiskalizacija u početnoj fazi pa bi promjena cijena u jednom danu bila iznimno složena – kaže Štern. U svakom slučaju, liberalizacija je bila potrebna zbog povećanog broja energetskih subjekata na tržištu naftnih derivata. No kako je Vlada već najavila, ostavljena je mogućnost da Vlada radi zaštite potrošača može propisati najvišu razinu cijena za pojedine naftne derivate, ali za razdoblje od najdulje 90 dana.     

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije