Na meti poskupljenja našao se i mnogima omiljeni napitak - kava. Osim što je poskupila u kafićima, cijena kave porasla je i u trgovinama.
Kilogram kave u trgovinama je u prosjeku između 90 i 100 kuna. U ponedjeljak se u pojedinim trgovinama Frankova ciglica prodavala po redovnoj cijeni za 25 kuna (ili skoro 100 kn/kg), Frankova jubilarna kava bila je 42 kuna u pakiranju od 400 grama (ili 105 kn/kg), Barcaffe se prodavao za 96 kn/kg, Arabesca Minas za 93 kn/kg, nešto jeftinije bile su Gloria Minas (88 kn/kg, Zlatna Džezva (95 kn/kg) te Anamaria Minas (88 kn/kg), dok je Lavazza Qualita Rossa dosezala cijenu i od 160 kn/kg, piše rtl.hr.
Iz Koordinacije proizvođača, prerađivača i distributera kave Hrvatske udruge poslodavaca potvrdili su, cijena sirove kave na svjetskom tržištu konstantno raste od početka 2021. godine.
- A to je povezano s izrazito dugim sušnim razdobljem u Brazilu, kao najvećem proizvođaču kave. Dodatni skok uzrokovan je pojavom mraza sredinom srpnja 2021. godine, također u Brazilu, da bi to u kombinaciji sa sušom tijekom prošle i ove godine značajno utjecao na urod 2022./2023., koji je uvelike ispod rekordnog uroda u sezoni prije - navode iz HUP-a u čijoj su koordinaciji predstavnici Francka, Nestlé Adriatica, Arabesce, Atlantica, Anamarije Company te Franje.
Mraz i dugotrajna suša razlog je što je na svjetskom tržištu manje sirove kave, to je potaknulo drastično povećanje cijena ove osnovne sirovine koja tijekom cijele godine poskupljuje te će s poskupljenjem i dalje nastaviti.
- Padalina u Brazilu u zadnjih mjesec dana praktički i nije bilo, što se automatski reflektira na kretanje burzi prema gore, a shodno tome i nastavku ovako visokih cijena sirovih kava, jer ako ćemo svjedočiti ovako sušnom razdoblju i u nastavku ove godine, onda je urod 2023./2024. značajno ugrožen, što bi bio još jedan veliki udarac za proizvođače kave - dodaju iz koordinacije HUP-a.
Problem pri kreiranju cijene kave je i porez.
- Moramo istaknuti i činjenicu kako Hrvatska i dalje ima poseban porez na kavu čime se destimulira konzumacija i to je recidiv vremena kada se kava smatrala luksuzom. Ovu vrstu poreza nema ni jedna država članica EU-a u našem okruženju, a kako te države primjenjuju i nižu stopu PDV-a na kavu (oko 9%), ukupno porezno opterećenje kave u Hrvatskoj je veće i do 30% u odnosu na susjedne zemlje - kažu iz HUP-a.
VIDEO Uvedene obvezne dvojne cijene: Veći font eura buni potrošače, a probleme može stvarati i vraćanje novca
Najbolji su mi izgovori, jos susa, manje je kave pa poskupljujemo! Prvo, tko kaze da uvijek moras dobro zaraditi, a drugo, ako je razlog susa i manji je prinos kave, a ti zato poskupio, je li to znaci da ce kava automatski odmah bolji prinos dati?