Energy investment forum

Cota: Ina će se natjecati za koncesije na Jadranu

Foto: Zarko Basic/PIXSELL
26.02.2014.
u 20:10

U idućih godinu dana energenti neće poskupjeti, HEP neće izgubiti na plinu

I Ina i HEP trebali bi postati vrlo ozbiljni regionalni igrači, poruka je koja je najjače zazvonila prvog dana konferencije Energy Investment Forum 2014. koja se održava u Zagrebu u organizaciji Poslovnog dnevnika. Neslužbeno se moglo čuti da će HEP uskoro krenuti u osvajanje regionalnog tržišta električne energije, a Inu je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak javno pozvao da se prijavi na javni natječaj za istraživanje nafte i plina u Jadranu te istaknuo da će se osobno pobrinuti da Ina postane regionalni lider.

HEP-ova struja u regiji

– Ako HEP ostane samo na hrvatskom tržištu, za pet do deset godina imat će ozbiljne probleme pa zato moramo voditi računa o njegovu regionalnom razvoju – poruka je Vrdoljaka koji je i otvorio forum, a iza te poruke ne stoje samo puke želje nego i ozbiljni planovi. Iako se ne znaju detalji, neslužbeno se može doznati da HEP priprema projekte i financijsku snagu za nastup u regiji i u dijelu prodaje električne energije, ali, još važnije, i u proizvodnji. Novi posao s plinom od travnja serviralo im je Ministarstvo gospodarstva, a Vrdoljak uvjerava da će posao biti profitabilan i da neće dovesti HEP u financijske poteškoće. Također tvrdi da se nakon promjene cijena plina neće povećati ni za lipu, već da se može očekivati pad od 1 posto.

– Vlada se brine o državi, građanima i industriji pa energenti idućih godinu dana sigurno neće poskupjeti – Vrdoljakova je poruka.

A dugoročno bi energenti mogli ozbiljno pojeftiniti ako uspije projekt eksploatacije plina i nafte iz Jadrana. To je noseći projekt u energetici, priznao je ministar Vrdoljak, iako će prvi veliki prihodi za državu u proračun leći tek nakon 2019. Zasad je interes za istraživanje u Jadranu pokazalo 30 velikih tvrtki, moglo se čuti na panelu na kojem su okupljeni govorili o potrazi za blagom u Jadranu, a među tim tvrtkama sigurno će biti i Ina koja je prva javno iskazala svoje planove.

– Ina sigurno vidi interes samostalno ili kao partner s nekom drugom velikom kompanijom s obzirom na dugogodišnje iskustvo – rekla je Lilit Cota, direktorica Sektora istraživanja u Ini, što je bio odgovor na poziv Vrdoljaka koji je više puta napomenuo da bi želio vidjeti Inu na natječajima koji će se otvoriti u travnju. I dok se Hrvatska priprema za otvaranje natječaja koji će trajati pola godine, Crna Gora već je u toj fazi, dok će nam Grčka biti direktan konkurent jer otvara natječaje također u travnju. Prema financijskom modelu koncesioniranja, Hrvatska traži oko 54 posto prihoda od nafte za državu, i to kroz poreze i podjelu proizvodnje, dok je Grčka puno skromnija i traži svega 42 posto udjela u prihodima. S druge strane, Crna Gora je postavila više kriterije investitorima jer traži 65 posto udjela u zalihama plina, a Hrvatska oko 60 posto.

Upitna “mala Norveška”

Konkurentna prednost Hrvatske u tome je što su istraživanja u povijesti već provođena, za razliku od Grčke, i u tome što su istražni blokovi i do šest puta veći nego oni u Crnoj Gori.

Vladan Dubljević, pomoćnik ministra ekonomije Crne Gore, istaknuo je da za naftne kompanije nisu ključna seizmička istraživanja, nego nizak politički i ekonomski rizik.

I dok su Vrdoljak i veći dio naftnih kompanija entuzijastični i najavljuju “malu Norvešku” i bogaćenje Hrvatske, a u fazi istraživanja velike poslove za domaće gospodarstvo na izradi bušotina, L. Cota iz Ine skeptična je i upozorava da domaća industrija nema opremu za bušotine, a i da su zalihe u Jadranu upitne.

>> Za 'bušenje' u Hrvatskoj zainteresirano je 30 globalnih igrača

Komentara 2

LU
lutomirski
08:53 27.02.2014.

to ce biti najveca prevara Hrvatske, sad se nadaju da nemoraju nista da rade vise; ako se ozbiljno nade nafta, narod nece niti Kune imati od toga,ako se nenade nista onda su prevareni investitori koji moraju unaprijed penale placati daa mogu ucestvovati, ako bi nasli naftu,onda ce to biti ekoloske katastrofe na redu, zaboravite to malo turizma, ja ne zelim plivati izmedu masne vode od nafte i smradi.... ali ja mislim prije nece naci uopce nafte te ce biti prevareni investitori i narod koji je vec ulozijo u tehnologiju za busenje....to je fakat...

LU
lutomirski
08:58 27.02.2014.

interesantno je kako vec dijele pare unaprijed i ko ce imati koliki udjel, sad ima drzava opet mamac za rulju,kako ce HR postati zemlja interesantna za investitore,sad vec govore nase ulizice o proracunu 2019, niko ne govori o danasnjim problemima,, pa to je politika, a ovce uredno slusaju...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije