poslovni uzlet

Društva koja ne koriste ženske poduzetničke vještine gube

14.03.2014.
u 12:37

Do današnjeg dana, banke u regiji nisu istražile ili ozbiljno promislile poslovni potencijal kreditiranja žena u poduzetništvu.

U Hrvatskoj je sve više programa koje potiču žensko poduzetništvo i ženama olakšavaju plivanje u poslovnim vodama.

Jedan od njih je i program Europske banke za obnovu i razvoj "Women in Business" koji u sklopu BAS Programa potiče ravnopravnost spolova te pruža podršku ženama u malom i srednjem poduzetništvu, kako bi ostvarile svoj potencijal i doprinijele gospodarskom razvoju. Povodom EBRD-ove konferencije "Women in business" koja se u utorak održava u Zagrebu, razgovarali smo s Nataliom Meylunas, direktoricom regionalnog programa EBRD BAS.

Približava li se žensko poduzetništvo standardima koji vrijede i za muškarce?

Istraživanja pokazuju da poduzeća i u vlasništvu žena i muškaraca pokazuju slične poslovne rezultate, uključujući i razinu profitabilnosti. Istodobno, mala poduzeća u vlasništvu žena češće ostaju mala i pokazuju nižu stopu rasta, posebno na tržištima u razvoju. Žene poduzetnice, posebice na tržištima u razvoju, u značajno većem broju osnivaju poduzeća iz nužde - potrebe da prehrane svoju obitelj - nego iz razloga što imaju obećavajuću poslovnu ideju. Međutim, gdje takva ideja postoji, rezultati pokazuju napredan stupanj rasta i razvoja ženskog poduzetništva. Ipak, ima znatno manje poduzeća u vlasništvu žena ili sa ženama na upravljačkim pozicijama, a pretežno su koncentrirana u sektoru pružanja usluga i javnom sektoru.

Kako žene kotiraju u malom i srednjem poduzetništvu u ovoj regiji?

Korak prema malom ili čak srednjem poduzeću je vrlo izazovan poduhvat za žene poduzetnice diljem Zapadnog Balkana. Mnoge nisu u mogućnosti pružiti pokriće za kredit i sustav kreditiranja je za njih često diskriminirajući. Do današnjeg dana, banke u regiji nisu istražile ili ozbiljno promislile poslovni potencijal kreditiranja žena. Žene u biznisu također imaju smanjeni pristup informacijama i znanju, posebice u području financijske pismenosti te često oskudijevaju u potrebnim alatima za razvoj upravljačkih sposobnosti i širenja svog poslovanja.

Na čemu treba poraditi da se to promijeni? I žele li se žene uopće izjednačavati s muškarcima?

Ravnopravnost spolova ima ekonomsku svrsishodnost - društva koja ne koriste žensku kreativnu snagu i poduzetničke vještine gube gledajući dugoročno. EBRD prepoznaje ravnopravnost spolova kao temeljni aspekt modernog, funkcionalnog tržišta koji doprinosi učinkovitom korištenju svih resursa. EBRD ima posebne programe koji su fokusirani na žensko poduzetništvo.

Na čemu se temelje ti programi?

Naš Women in Business program temelji se na pomaganju ženama poduzetnicama putem pristupa financiranju, razvijanjem održivih kreditnih mehanizama za poduzeća u vlasništvu žena ili s ženama na upravljačkim pozicijama, te podrškom bankama u radu s ženama poduzetnicama te u pristupu know-howu za razvijanje poslovanja. Ženama pružamo podršku projektima za startupove i postojeća poduzeća te većim subvencijama od onih koje se inače nude, raznim radionicama i tečajevima poslovne edukacije. Omogućujemo im pristup financiranju uspostavom veze s EBRD partnerima i drugim lokalno relevantnim financijskim posrednicima, a provodimo i aktivnosti s ciljem veće vidljivosti i širenja informacija o najboljim praksama i pričama o uspjehu žena u biznisu.

U kojim djelatnostima žene najviše pronalaze put za uspjeh, a u kojim djelatnostima su možda najviše zapostavljene?

I brojne studije i naše vlastito iskustvo pokazuju kako žene mogu uspjeti u bilo kojoj vrsti biznisa. Međutim, još uvijek postoje stereotipi, i problemi financiranja. Tako da većina naših klijentica u Women in Business programu dolazi iz sektora usluga ili industrija koje su manje kapitalno intenzivne. Istovremeno, imamo i veoma uspješnih klijentica iz sektora metala i mašinerije, proizvodnje kablova, građevine i inženjerstva, obrade drva itd. Žene vlasnice proizvodnih tvrtki čine 14 posto našeg portfelja u Hrvatskoj.

Okrugli stol

Važnost rasprave o pitanjima koja muče žene u poduzetništvu prepoznao je i Poslovni dnevnik koji će sljedećeg tjedna za okruglim stolom okupiti ministra poduzetništva i obrta Gordana Marasa te predstavnice financijskih institucija, savjetodavnih agencija, proizođača i medija.  Raspravljat će se o uspjehu žena u "muškom svijetu, ali i o poticanju ženskog poduzetništva u Hrvatskoj i Europi.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije