Na europskim se burzama u petak trguje oprezno jer ulagači nisu voljni mijenjati pozicije uoči inauguracije novog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. STOXX indeks 600 vodećih europskih dionica bio je oko 11,00 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, kada je oslabio 0,1 posto.
Londonski FTSE indeks bio je oko 11,00 sati na gubitku 0,1 posto, na 7.200 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,05 posto, na 11.591 bod. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,05 posto, na 4.842 boda.
Europski su ulagači suzdržani jer je jučer na Wall Streetu Dow Jones indeks pao peti dan zaredom zbog opreza uoči inauguracije predsjednika Trumpa. Nadaju se da će u svom govoru Trump iznijeti detalje o planiranim politikama.
"Sva pozornost bit će usmjerena na sadržaj i stil Trumpova inauguracijskog govora. Što će govor biti više 'predsjednički', to bi moglo biti bolje za tržište", pišu analitičari Morgan Stanleya u bilješci klijentima.
Trump je u izbornoj kampanji obećao da će smanjiti poreze, povećati fiskalnu potrošnju i ulaganja u infrastrukturu te olabaviti regulacije u pojedinim sektorima, što bi trebalo utjecati na ubrzanje rasta gospodarstva.
No, to bi moglo izazvati i jačanje inflacije, pa bi američka središnja banka mogla odgovoriti ubrzanjem tempa povećanja kamatnih stopa. Uz to, pitanje je, kažu analitičari, hoće li Trump za sve svoje planove dobiti zeleno svjetlo u Kongresu.
"Trump će vjerojatno danas govoriti o otvaranju radnih mjesta i ujedinjavanju SAD-a, a mi ćemo možda morati dulje čekati na detalje o ekonomskim mjerama", kaže Cyril Regnat iz Natixisa.
Kako je u fokusu ulagača inauguracija u Washingtonu, ulagače nije osobito potaknuo jutros objavljeni podatak da je u posljednjem lanjskom tromjesečju kinesko gospodarstvo poraslo 6,8 posto na godišnjoj razini, više od očekivanih 6,7 posto.
Analitičari kažu da taj podatak može djelovati ohrabrujuće na investitore, no raste zabrinutost u vezi toga može li Peking zauzdati financijske rizike od snažne ekspanzije dugova nakon što je vlada godinama poticala rast gospodarstva.
Usporavanje rasta tržišta nekretnina, bolne strukturne reforme, kao i pritisak na izvoz ako Trump ispuni svoje najave o protekcionističkoj politici i uvođenju carina, najveći su rizici za kinesko gospodarstvo u ovoj godini, kažu analitičari.
Na azijskim su burzama, pak, cijene dionica jutros blago pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, oslabio 0,2 posto. Na tjednoj je razini, pak, ostao nepromijenjen. No, na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks porastao 0,3 posto, na 19.137 bodova. Na tjednoj je razini, pak, skliznuo 0,8 posto.
Koga to interesira koji kopa po kontejenrima, pravi ulagaci ulazu u inozemstvu a ne preko tih HR pseudo banki...