Izazovi vezani uz klimatske promjene već su godinama vruća tema kojeg se god sektora u svijetu dotaknemo, a ekološka održivost više nije nešto čime se bave tek aktivisti nego je ona postala bitan faktor u praktički svim relevantnijim svjetskim, a sve češće i hrvatskim kompanijama.
Osiguranje je važno
Evidentno je to na primjeru Amazona, koji je svojim dionicima obećao nultu emisiju CO2 do 2040., upotrebu električne energije iz 100% obnovljivih izvora u svojim pogonima do 2025., koji ulaže u 100.000 električnih automobila i 100 milijuna dolara u pošumljavanje širom svijeta, te je osnovao private equity fond od dvije milijarde dolara namijenjene ulaganju u proizvode i usluge koji doprinose razvoju ekonomije s niskim emisijama CO2.
Bliži primjer su Rimac Automobili koji grade svoj novi kampus uvažavajući mnoga načela samoodrživosti.
A ta samoodrživost zahtjeva i održivo ulaganje koje podrazumijeva okolišne, društvene i upravljačke kriterije koji su u svijetu biznisa kriju iza kratice ESG, a s obzirom na to da će upravo financijska društva imati iznimno važnu ulogu na tom putu transformacije poduzeća koja putuju prema potpunoj ekološkoj održivosti jučer je u Zagrebu održana konferencija "Pridružite se ESG revoluciji" u organizaciji Hrvatskog ureda za osiguranje (HUO) i pod pokroviteljstvom Eurizon Asset Management Croatia d.o.o.
„Tijekom posljednjih 25 godina Eurizon je konstantno predan održivosti i kontinuiranim inovacijama. Smatramo da je važno imati podatke na raspolaganju kako ne bismo upali u rizik greenwashinga, a regulacija svakako pomaže u pružanju jedinstvenih modela transparentnosti. Međutim, važno je da i poduzeća u koja ulažemo usvoje snažan i jasan model upravljanja, što je nedvojbeno naša posebnost koja bi nam trebala pomoći u budućnosti, dok radimo na ostvarenju naših neto nultih obveza. Mi u Eurizon Asset Management Croatia bit ćemo posvećeni implementaciji tih politika i praksi i na hrvatskom tržištu“, istaknuo je Marin Hrešić, predsjednik Uprave Eurizon Asset Management Croatia d.o.o.
- Osiguravatelji su oduvijek svoje poslovanje bazirali na robusnom upravljanju procesima i razumijevanju svih rizika, uključujući i onih vezanih uz okoliš i klimatske promjene. Značajan udio ekonomskih gubitaka od prirodnih katastrofa u Europi je neosiguran, stoga je potrebna odgovarajuća prevencija te korištenje osiguranja kako bi se osiguralo učinkovito pokriće u holističkom pristupu upravljanja rizicima - kazao je organizator konferencije Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje.
- Financijske institucije pomažu ulagačima da usmjere kapital prema ulaganjima koja donose prednosti po ESG kriterijima. Drago mi je da domaći investicijski fondovi počinju prepoznavati važnost održivosti, kao i potencijalne prilike koje održivo financiranje nudi - rekao je Ante Žigman, predsjednik uprave Hanfe istaknuvši da ukupna neto imovina svih tih fondova u Hrvatskoj iznosi oko 1,6 milijardu kuna.
PBZ već ima ESG
- U PBZ-u smo već integrirali ESG aspekte u naše poslovanje, ali da bismo postigli održivu budućnost svi se moramo posvetiti istom cilju. Kroz mehanizme održivog financiranja banke su partneri s tvrtkama koje svjesno, svojim poslovnim, okolišnim i društvenim učinkom pokreću promjene koje donose poslovnu vrijednost kao i bolje rezultate za ljude i zemlju - smatra Dinko Lucić, predsjednik uprave PBZ-a.