Bez obzira na krizu, prošla godina bila je za razliku od 2011. poprilično uspješna za dioničke fondove, a ostvareni su i zavidni prinosi. Tako je, primjerice, NFD Aureus New Europe imao prinos od visokih 24,41 posto.
Fiskalna litica
– Za razvoj tržišta kapitala ključno je pokretanje strukturnih reformi koje bi potaknule gospodarski rast, no zbog njihova izostanka korporativne akcije te preuzimanja i spajanja mogli bi nastaviti biti ključni pokretač pozitivnih trendova – kaže Silvana Milić, analitičarka PBZ Investa. Globalna tržišta, kaže, nastavljaju biti pod opterećenjem prošlogodišnjih rizičnih događaja kao što su fiskalni pritisci i uštede na državnoj razini u EMU, razduživanje, neizvjesnost oko razrješavanja dužničke krize u EMU...
– Nakon što je u Americi izbjegnuta \"fiskalna litica\", a i s obzirom na ostale gospodarske pokazatelje, može se očekivati nastavak rasta američkog tržišta od čega će profitirati i fondovi koji svoja ulaganja usmjere prema tom tržištu – kaže analitičar Hr.portfolija Marko Repecki. U prošloj godini na novčarskom tržištu bio je izražen pad kamatnih stopa na depozite i prinose na trezorske zapise Ministarstva financija, što se odrazilo i na prinose novčanih fondova.
Pad cijena obveznica
U ovoj godini analitičari Raiffeisen Investa očekuju isti trend, a najavljuju da će veći dio imovine u ovoj godini ulagati u depozite zbog povoljnijih kamata nego u trezorske zapise. Cijene domaćih državnih obveznica ostvarile su znatan rast u prošloj godini. Marko Ljubić iz Intercapitala očekuje nešto niži prinos obvezničkih fondova u ovoj godini, a smatra da bi udar na cijene obveznica moglo biti povećanje kamatnih stopa. – U 2013. godini zbog lošeg sentimenta prema domaćim dužničkim izdanjima, uzrokovanog snižavanjem rejtinga države, naša će ulaganja biti usmjerenija na kraća domaća državna izdanja, depozite te inozemna državna i korporativna izdanja – kažu u Raiffeisen Investu.
>>FGS-u 1,6% naknade ako prikupe 600 milijuna za ulaganja