novosti

'Fuš' ćete moći registrirati nije li veći od 75.000 kuna godišnje

'28.08.2012. Sveti Kriz Zacretje - Ministar poduzentistva i obrta Gordan Maras danas je potpisao ugovor o sufinanciranju poduzentickih zona s nacelnikom opcine Sveti Kriz Zacretje Ivanom Kranjcicem, n
'Matija Topolovec/PIXSELL'
06.02.2013.
u 16:17

Obrtnik će jamčiti isključivo imovinom unesenom u obrtni registar, a ona mora vrijediti najmanje 5000 kuna

Novi Zakon o obrtu ide u proceduru, ali njegovo stupanje na snagu očekuje se najranije u travnju. Obrtnici ga nestrpljivo čekaju jer uključuje izmjene koje će im pomoći u poslovanju, a smanjit će i obveze. Ubuduće će obrtnik jamčiti imovinom od najmanje 5000 kuna, moći će dobiti naknadu za nezaposlenost i prenijeti obrt za života na člana obitelji te će plaćati manji komorski doprinos.

Obrtnik će jamčiti isključivo imovinom unesenom u obrtni registar. Imovina mora vrijediti najmanje 5000 kuna, gornjeg limita nema, a obrtnik više ne mora strahovati da će mu se privatna imovina oduzeti zbog duga državi ili dobavljaču. Obrtnicima će se omogućiti prijenos obrta na člana obitelji za života, a nastoji se uvesti plaćanje doprinosa za zapošljavanje i za obrtnike. Plaćanjem doprinosa koji stoji nekoliko desetaka kuna mjesečno stječe se pravo na naknadu za nezaposlenost.

Dosad su zaposleni kod obrtnika imali pravo na pomoć ako izgube posao, ali obrtnik nije imao to pravo. Iako Ministarstvo obrta i poduzetništva inzistira na toj izmjeni zbog 5000 obrtnika koji godišnje zatvore obrt, inicijativu mora prihvatiti i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, koje mora mijenjati nekoliko zakona.

Domaća radinost i sporedna zanimanja bit će mogući u svim djelatnostima, ali pod uvjetom da prihodi ne premašuju deset bruto plaća godišnje, što je otprilike 75.000 kuna. I frizeri i slastičari moći će voditi jednostavno knjigovodstvo i prijaviti djelatnost, ali samo ako ispune minimalne tehničke uvjete koje im nameću drugi zakonski okviri.

I na kraju, zakon će dokinuti razlike u plaćanju komorskog doprinosa po županijama. Oni su od 240 do 632 kune godišnje, a zakon će ograničiti maksimalni iznos doprinosa na 88 kuna po tromjesečju, odnosno na 352 kune godišnje. Sada najviše plaćaju taksisti u Dubrovniku, obrtnici u Poreču i ugostitelji iz Zagreba, a najmanji doprinos je u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Od siječnja 2015. godine predsjednik Hrvatske obrtničke komore birat će se izravnim glasovima svih članova komore.

>> Obrtnici će za poslovanje odgovarati s pet tisuća kuna

Komentara 14

LP
Lebron Petrovic
16:35 06.02.2013.

Stari ak zaradim više od toga bum ti javil !

CH
Charlemagne26
16:48 06.02.2013.

"Domaća radinost i sporedna zanimanja bit će mogući u svim djelatnostima, ali pod uvjetom da prihodi ne premašuju deset bruto plaća godišnje, što je otprilike 75.000 kuna. I frizeri i slastičari moći će voditi jednostavno knjigovodstvo i prijaviti djelatnost" Drugimm rijecima, sprema se unistenje svih onih koji su ulozili u posao i placali poreze, jer im stize nelojalna konkurencija iz domace radinosti. A prijavljivanje prihoda mozete zaboraviti - prijavljivat ce promet do 74999, jasno. Umjesto manjeg broja solidnih, kvalitetnih obrta s tradicijom, dobit cemo stotine fuserajeva koji ce se osnivati i gasiti po potrebi izbjegavanja poreza...

CA
capto a parva
16:24 06.02.2013.

... smanjit če se obaveze .... al' će doći druge ...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije