Kriza je gledajući svjetsko gospodarstvo u prošloj godini zajednički nazivnik u svim segmentima poslovanja, od bankarskog sustava, preko industrije do maloprodaje i trgovine. Početak godine obilježio je već tradicionalni plinski “rat” Ukrajine i Rusije, koji je osim ekonomskih gubitaka zbog nedostatka plina u Europi, ponovno pokrenuo pitanje energetske neovisnosti prije svega u zemljama Europske unije.
U SAD-u, najsnažnijem svjetskom gospodarstvu iz kojeg je kriza i potekla, početkom godine inauguriran je novi predsjednik Barack Obama, čovjek koji je i u gospodarskom smislu uvelike obilježio prošlu godinu.
Na krah bankarskog sustava koji je i prouzročio globalnu ekonomsku krizu, prije svega zbog pohlepe samih bankara, reagirao je paketom financijske pomoći vrijednim 787 milijardi dolara, a sličan su potez povukle i ostale vlade diljem svijeta kako bi pomogle svojim gospodarstvima u borbi s najvećom krizom od početka 30-ih godina prošlog stoljeća.
Nužni globalni regulatori
Ovakvo uplitanje država u dosad liberalno i slobodno tržište svakako je jedno od glavnih obilježja prošle godine. Ono je dalo određene rezultate, dovelo je do laganog oporavka i donekle vratilo optimizam u izlazak iz krize u godini koja počinje. No, istodobno je otvoreno pitanje golemih bankarskih bonusa oko kojih se još lome koplja, te uvođenja regulatora na globalnoj razini koji bi osiguravali da u budućnosti ne dolazi do sličnih kriza.
Kina rasla i u krizi
Jednu od najvećih kriza u povijesti zabilježila je u prošloj godini automobilska industrija, a najveći su gubitnici američki General Motors i Chrysler. Europska se automobilska industrija izvukla nešto bezbolnije zahvaljujući prije svega snažnoj financijskoj injekciji svojih vlada.
Na globalnoj se gospodarskoj karti prema Bloombergovoj analizi kineska ekonomija nametnula kao najveći dobitnik. Zabilježili su gospodarski rast s povećanjem uvoza i izvoza, a njihova potreba za sirovinama utjecala je i na globalni rast cijena robe. Kraj godine ipak je donio određeni rast burzovnog tržišta pa su mnoge banke koje su preživjele zahvaljujući državnim potporama, uključujući Bank of America i Citigroup, počele vraćati novac dobiven od vlade.
Asian capitalism, notably China and South Korea are competing with the US for global power. Asian global power is driven by dynamic economic growth, while the US pursues a strategy of military-driven empire building.