Hrvatsku čeka promjena valute u euro, a po planu to bi se trebalo dogoditi 2023. Mnogo toga je još upitno, a građani se pitaju koliko će kuna biti jedan euro, hoće li cijene rasti, ali i što će se dogoditi sa kunskim kreditima.
Prema anketi koju je proveo MojPosao na više od 3 500 ispitanika, više od trećine anketiranih nema jasno definiran stav o podržavanju eura. Među onima koji pak imaju mišljenje o ovoj temi, više je onih koji podržavaju (54%) uvođenje eura kao valute plaćanja, dok 46% ispitanih nije zadovoljno s odlukom.
Anketa je pokazala da su stariji ispitanici više skloni podržavanju promjene valute u euro (65% starijih od 46 godina) nego oni mlađi (49% mlađih od 25 godina).
Isto tako, čak 64% muškaraca podupire odluku promjene naprema 43% žena koje smatraju da je euro dobra ideja. Anketa je pokazala razliku među ispitanicima i njihovim mjesečnim primanjima pa čak 74% onih sa višom plaćom od 8 500 kuna podržavaju dok je udio onih sa plaćom ispod 4 500 kuna znatno manji, a iznosi 43%.
Ono što polovica građana smatra najvećom prednošću je što promjenu valute u euro smatraju kao jedan od načina izjednačavanja Hrvatske s ostatkom EU. Također, prednost vide i u jednostavnijem plaćanju.
Kad je riječ o nedostacima i strahu građana, ispitanici se u najvećoj mjeri pribojavaju povećanja cijena te gubitka „monetarnog suvereniteta“.
Čak 85% ispitanih je uvjereno u rast cijena nakon promjene valute, dok za primanja 40% smatra da neće biti većih promjena. Svaki četvrti ispitanik predviđa pad primanja građana, kažu iz MojPosao.