Na putovanje u inozemstvo u svijetu će se ove godine otisnuti nikad više, čak milijardu ljudi. Lanjski rekord od 980 milijuna međunarodnih putnika bit će prema očekivanjima Svjetske turističke organizacije (UNWTO) nadmašen za najmanje tri posto. Industrija, koja u svjetskom BDP-u sudjeluje s čak šest tisuća milijardi dolara i koja zapošljava 255 milijuna ljudi, rast će i dugoročno, a 2022. turizam bi trebao zapošljavati svakog desetog stanovnika na našem planetu. Glavni tajnik UNWTO-a Taleb Rifai misli da i Hrvatska ima velike, "neograničene mogućnosti za turistički rast"
– Hrvatska je definitivno i dalje turistička zemlja u usponu – kazao je Rifai nakon sastanka s hrvatskim ministrom turizma Veljkom Ostojićem na berlinskoj burzi turizma ITB-u.
– S novim ljudima u Vladi osjeća se i nova svježina. A Hrvatsku veliki, značajni iskorak čeka i ulaskom u EU. Vidjeli smo da su se svim zemljama koje su ušle u Uniju time otvorile ogromne mogućnosti na raznim poljima, a jedno je od njih svakako i turizam. Pogotovo u svjetlu nove ambicije Hrvatske da se nametne i kao destinacija za vikend-odmor Europljanima. Upravo će kraća putovanja naročito osjetiti dobrobiti bržeg i jednostavnijeg prelaska granica – kaže T. Rifai.
Trenutačno su mnoge karte na najvećem svjetskom turističkom tržištu posložene u korist hrvatskog turizma. Interes Nijemaca veći je negoli rekordne lanjske godine, što će se vidjeti i u prvim uskrsnim grupama gostiju. Hrvatska se spominje isključivo u društvu najuspješnijih, a koliko joj se pozicija promijenila, govori i da, nakon Italije i Slovenije, i Grčka nudi suradnju u promidžbi na dalekim tržištima.
Za razliku od hrvatskih turističkih radnika, koje se u Berlinu sreće vedro raspoložene, upravo su Grci uz egipatske turističke radnike i najzabrinutiji. Grčki ministar turizma i kulture Pavlos Yeroilanos ne krije da je uspjeh ovogodišnje sezone od vitalnog značaja za njegovu zemlju.
– Od pomoći nam je svaki gost koji dođe. Sadašnji je buking obeshrabrujući, nema otkaza rezerviranih putovanja, ali nema ni novih rezervacija. Grčki turizam jako trpi zbog slika štrajkova i uličnih nemira koje su odaslane u svijet. I Grčkoj je zapravo puno veći problema loš imidž koji se tako stvorio nego realna situacija. Nemiri su bili u Ateni i još nekim mjestima, turističke zone bile su posve izuzete – kaže ministar Yeroilanos, čija je zemlja još lani knjižila čak 12 posto više Nijemaca.
U igru velikih brojki u Berlinu se pokušava vratiti i Egipat, koji se još lani, nakon Arapskog proljeća, suočio s drastičnim padom gostiju. Broj turista u 2011. u zemlji faraona pao je na 9,8 milijuna s gotovo 15 milijuna u prethodnoj godini. Nijemci su, pak, bili malobrojniji za 27 posto. Egipatski se turizam na najvećoj turističkoj burzi predstavlja u velikom stilu, zemlja partner je berlinskog ITB-a, a zakupili su i jednu cijelu halu. Egipćani su u Berlin stigli i s novim sloganom "We are Egypt", koji bi trebao simbolizirati samopouzdanje s kojim je ta turistička zemlja došla na ITB i želju da otvori novu turističku stranicu. Inače, upravo su konferencije za novinare Grčke i Egipta bile i najsposjećenije.No, bojazni zbog sigurnosti u tim dvjema zemljama neće biti lako raspršiti. Grci se uzdaju u last minute buking, Egipćani računaju na dužinu svoje sunčane godine, a počelo je i nadmetanje cijenama. Tako se iz Njemačke može sedam dana avionom u Egipat ili Tunis (za koji je buking oživio), u all inclusive aranžmanu, već za dvjesto eura. Koliko, pak, povratak na tržište ide teško dok se ne povrati povjerenje u sigurnost, jako dobro zna Hrvatska, koja je od autsajdera prije jednog desetljeća došla do statusa poželjnog partnera mnogima u turizmu.
He, he, naslov je super... Znači uskoro i kod nas bankrot i ljudi na ulice, pa za koju godinu kao primjer Hrvatska i Grčka u paketu...