Gospodarski oporavak bit će spor i zamoran ako cijene dionica nastave padati, izjavio je Alan Greenspan, bivši šef Federalnih rezervi (FED).
Pad cijena dionica je "više nego znak upozorenja", ustvrdio je Greenspan, prenosi Bloomberg.
- Važno je upamtiti da cijene obveznica i dionica nisu samo dobit na papiru. One zapravo imaju dubok i značajan utjecaj na gospodarsku aktivnost.
Američke dionice i prema posljednjim podacima završile su već četvrti tjedan za redom u minusu, što je najduži trend pada od srpnja. Samo industrijski indeks Dow Jones do 5. veljače pao je 4 posto u 2010.
Nezaposlenost će vjerojatno čekati na stopi od oko devet ili deset posto za većinu ove godine, rekao je Greenspan.
- Vrlo teško će se stvoriti okruženje za pad nezaposlenosti u skorije vrijeme - kazao je bivši glavni čelnik FED-a.
Sjedinjene Države izgubile su 8,4 milijuna radnih mjesta od početka recesije, što je najveći gubitak od Velike depresije iz 1930-ih. Nezaposlenost je bila na vrhuncu sa stopom od 10 posto u listopadu - prvi put u četvrt stoljeća, dok se u siječnju povukla na 9,7 posto.
Greenspan, koji je služio kao predsjednik FED-a od 1987. do 2006. godine, ustvrdio je da bi najkorisniji korak koji bi Kongres mogao poduzeti za stvaranje radnih mjesta u ovom trenutku bio smanjenje poreza za male tvrtke.
- One su veliki kreator radnih mjesta - kaže Greenspan ali i dodaje:
- One neće zaposliti nikoga ako nemaju osiguran plasman svojih proizvoda.
Greenspan je kazao kako je u četvrtom tromjesečju stopa gospodarskog rasta pomogla obnovu zaliha što sugerira da je američko gospodarstvo "ispalilo streljivo" na kraju 2009. No i da gospodarski rast sada "nema jak zamah za koji sam se nadao da će imati", kazao je Greenspan.
Gospodarstvo je raslo 5,7 posto na godišnjoj razini u posljednja tri mjeseca 2009. što je najbrži tempo u šest godina.
Na tržištu nekretnina, rekao je Greenspan cijene kuća i stanova i dalje padaju. Tržište nekretnina koje je bilo epicentar recesije, postavit će, prema projekcijama, rekord ove godine.
Što se tiče proračunskog deficita, koji je najavila Obamina administracija, a riječ je o više od jednog bilijuna dolara već drugu godinu zaredom, bit će potrebno povišenje poreznih prihoda jer će takva mjera biti nužna da se zatvori proračunska rupa.
- Ne sumnjam da moramo podići poreze kako bismo zatvorili ovaj golemi deficit, ali ne možemo to učiniti u potpunosti na strani poreza jer to bi značajno nagrizlo stopu rasta u gospodarstvu i poreznu bazu te prihodi od poreza ne bio bili toliko značajni - rekao je Greenspan.
televizor Umjesto pljuckanja, iskoristi mogućnost pa nam razjasni stvari i mi ćemo se pokriti ušima.O.k?