Precijenili se

HDZ - Prvaci po brzini zaduživanja i sporosti prilagodbe krizi

\'18.04.2011. Visoka, Zagreb-U drzavnoj rezidenciji u Visokoj ulici odrzan je sastanak Drzavnog odbora za obiljezavanje obljetnica. Jadranka Kosor. Photo: Boris Scitar/PIXSELL\'
Foto: \'Boris Ščitar/PIXSELL
1/3
06.09.2011.
u 10:00

Premijeri vladajuće stranke loše iskoristili svjetski uzlet, slabo se snašli u krizi

Kako godina odmiče, tako je sve više ekonomista koji tvrde da će hrvatsko gospodarstvo i ove godine ostvariti lošije rezultate od očekivanih, što je posebno nezgodno kada dolazi u predizborno vrijeme. Predsjednica Vlade Jadranka Kosor iznova se hvali skromnim rastom BDP-a u drugom kvartalu od 0,8 posto, čime je zemlja, tehnički gledano, izašla iz recesije, ali sve što se događa kod nas i u okruženju pokazuje da se ne treba hvalisati tim dostignućem.

Loše prognoze

U ovo doba prije godinu dana sve su relevantne svjetske institucije i prognostičari projicirali da će se Hrvatska odlijepiti od dna 2011. i ostvariti 1,5 posto rasta pa su uz takva predviđanja skrojene i proračunske škare. Sada tvrde da će u najboljoj varijanti rast biti oko 0,6 posto. HDZ je u dva mandata, koliko u kontinuitetu ta stranka upravlja državom, imao krivo iskorišteno petogodišnje razdoblje svjetskog prosperiteta te tri godine krize, koja se po svojim razmjerima i učincima ponekad uspoređuje i s Velikom depresijom iz 1920 godine. U vrijeme rasta Hrvati su prednjačili po brzini zaduživanja, u vrijeme pada po sporosti prilagodbe novim okolnostima.

Kada je HDZ preuzeo vlast u državi 2003., hrvatski je godišnji BDP bio oko 30 milijarda eura, negdje oko 6 tisuća eura po stanovniku, te se u osam godina povećao na 10-ak tisuća eura (oko 45 milijardi eura u stalnim cijenama). Sve do 2008. Hrvatska je ekonomski rasla oko 5 posto, što je, među ostalim, pomoglo Vladi da sreže broj nezaposlenih za stotinjak tisuća, s visokih 318 tisuća, koliko su naslijedili, na 220 tisuća tijekom 2008., no od te su godine kola ponovno krenula nizbrdo. Rast BDP-a pratilo je enormno zaduživanje pa se tako vanjski dug više nego udvostručio, sa 19,8 milijardi eura na kraju 2003. godine (što je odgovaralo protuvrijednosti 65 posto BDP-a) na 46 milijardi eura ove godine, pa je dug pretekao i vrijednost godišnjeg BDP-a. Nezaposleno je potkraj 2010. bilo 319 tisuća osoba, koliko je bilo nezaposlenih potkraj 2003. godine, a bankarski analitičari očekuju da će se do kraja ove godine i izbornog nadmetanja ponovno protegnuti iznad tristo tisuća.

Uzdržavanih više

Brzinom kojom se zaduživala država zaduživalo se i stanovništvo pa su tako Hrvati 2003. godine u bankama podigli 55 milijardi kuna kredita, a sada su ti krediti narasli na 128 milijardi kuna. Kreditno je opterećenje raslo brže od plaća (porasle su 30-ak posto u nepunih osam godina) pa je i standard vidno narušen. U ovom trenutku Hrvatska još uvijek ima 75 tisuća zaposlenih više nego 2003., što je jedini plus u osmogodišnjoj bilanci, ali zato ima i 155 tisuća umirovljenika više nego što ih je bilo na kraju mandata koalicijske vlade Ivice Račana.

Komentara 84

Avatar MK
MK
12:49 06.09.2011.

Ljubica Gataric, mogu i ja kod tebe jedan clanak narucit?

KO
korlja
16:45 06.09.2011.

Ljubica ko Ljubica, bubne i ostane živa, bilo bi joj bolje da se primi dokumentaraca to joj puno bolje ide, a i ima pokriće za svoje nebuloze.

DU
Deleted user
13:20 06.09.2011.

kukulele

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije