Od početka iduće godine šibenska Jadranska banka radit će pod brandom Hrvatske poštanske banke. U državnoj banci svjesni su da će biti reakcija potrošača na gašenje brenda lokalne banke kojoj je vjerno više od 53 tisuće klijenata, ali poručuju da će zadržati postojeće klijente te privući nove s dostupnijim proizvodima i širom paletom usluga.
Nastojat će zadržati što više zaposlenika šibenske banke, a u Šibeniku će formirati regionalni centar iz kojeg će se voditi poslovanje. U preuzimanje Jadranske banke HPB je uložio 110 milijuna kuna kroz dokapitalizaciju, a dobivaju 0,4 posto tržišta čime će HPB premašiti pet posto ukupnog bankarskog tržišta.
Ipak cilj Uprave HPB-a je dostići 10-15 posto tržišnog udjela, a to će nastojati postići kroz organski rast, ali i nove akvizicije manjih banaka. Otvoreno je pitanje još jedne banke u državnom vlasništvu – Croatia banke koja bi se u jednom trenutku trebala pripojiti većem HPB-u. Dokapitalizacija državne banke ponovno je odgođena, a iz Uprave koju predvodi Tomislav Vuić poručuju da im nije potrebna za tekuće poslovanje već isključivo za rast i razvoj.
Banka je imala dobrih šest mjeseci, a financijski rezultati pokazuju da je ostvarena neto dobit od 94,4 milijuna kuna.
Istovremeno operativna dobit banke pala je za petinu na oko 138 milijuna kuna i zbog pada neto kamatnih prihoda uslijed nižih kamatnih stopa na kredite te pada prihoda od naknada. Ipak bolji konačni rezultat osigurali su niske rezervacije potraživanja. U istom razdoblju 2017. godine rezervirano je čak 237 milijuna kuna, a u prvih šest mjeseci 2018. godine svega 22,5 milijuna kuna. Čelnici HPB-a pohvalili su se vjernošću svojih klijenata te istaknuli da broj depozita raste.
U sinergiji s Jadranskom bankom dosegnut će imovinu od 22,4 milijarde kuna, tržišni udjel od 5,4 posto uz 636 tisuće klijenata.
Inicijativa Ovršni ustanak ispred Sabora urudžbirala donacije Martini Dalić
Hrvatko, hehehe. Sjeo bonus Protegi na račun jadnih građana.