Hibridni fotonaponski modul koji će, osim za proizvodnju struje, služiti i za grijanje vode uskladištene u spremniku ispod ćelija, novi je proizvod tvrtke Solvis iz Varaždina s kojim izlaze na tržište. Taj proizvođač fotonaponskih modula izvozi čak 85 posto solarnih modula, no očekuje i dobre vijesti na domaćem tržištu.
Konzervativna Hrvatska
– Hrvatska je bila konzervativna po tom pitanju i nije dovoljno pratila razvoj, no pomaci su posljednjih mjeseci vidljivi, posebno nakon donošenja Zakona o obnovljivim izvorima energije. Na domaćem tržištu vidimo velik potencijal jer očekujemo da će i zbog poticanja projekata obnovljivih izvora energije potražnja porasti – kaže predsjednik uprave Stjepan Talan.
Nije se lako, dodaje, nositi s velikim svjetskim proizvođačima. Kao prednost pred drugima ističe fleksibilnost u izradi modula. Za Dubai, tako, izrađuju solarne module u obliku listova palmi za turističke infopunktove u obliku palmi koji se postavljaju po ulicama.
Tvrtka je osnovana 2008. kad je u Cehovskoj ulici sagrađena proizvodna hala. Uložili su prvo 4,5 milijuna eura, a potom još četiri milijuna u opremu i tehnologiju. Prije tri godine proizvodili su 25.100 modula i ostvarili 43 milijuna kuna prihoda, a ovu godinu planiraju završiti sa 177.000 komada i 160 milijuna kuna prihoda. Broj radnika je sa šezdesetak u tri godine porastao na 146. U idućih tri do pet godina planiraju udvostručiti proizvodnju i povećati broj radnika za 30 do 50 posto.
Fotonaponski moduli imaju rok trajanja od 25 godina, a za jednu obiteljsku kuću za četveročlanu obitelj dovoljan je sustav koji stoji oko 30.000 kuna. Uštedama na energentima investicija se može vratiti već za osam godina.
Poticaji države
Za stvaranje novih zelenih radnih mjesta važno je da imamo i da potičemo ovakve tvrtke koje svoj razvoj temelje na visokoj tehnologiji koja manje onečišćuje. Šezdeset milijuna kuna poticaja ugovoreno je i isplaćeno za korištenje obnovljivih izvora energije samo u turizmu ističe ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović. Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Müller napominje da je šest milijuna kuna već odobreno za energetsku obnovu obiteljskih kuća.
>>Ugradili 200 tona čelika, dogovaraju solarne ćelije
>>Gradi se tvornica solarnih fotonaponskih ćelija
mi želimo ovakve priče višekratno pročitati, ali kao da se ne smiju ispričati. Ovakvi poduzetnici će nam donijeti boljitak, ne oni koji sa govornica obećavaju zaduživanje i povratak u XX stoljeće.