Jedan od najvećih startup inkubatora u Silicijskoj dolini – Plug and Play Tech Center – zainteresiran je za suradnju s hrvatskim bitcoin projektom Bspendom koji je zajedno s američkim partnerom EasyBitom postavio prvi bitcoin bankomat u Grčkoj, i to u jeku pregovora o bankrotu te države. Vijest o hrvatskom Bspendu posljednjih je nekoliko dana obišla svijet preko CNN-a, RT-Russia Todaya pa sve do britanskog Guardiana.
Vedran Kajić, konzultant za bitcoin i osnivač Bspenda, potvrdio je da je primio ponudu za suradnju s kalifornijskim inkubatorom koji je dosad podržao 1200 startupa diljem svijeta i pri tome investirao milijardu dolara. "Iskreno nisam ni znao o kakvom je inkubatoru riječ", kaže Kajić. Dodaje da nije iznenađen interesom iz SAD-a. Navodi da je u toj državi bitcoin priznat kao imovina, da je Njujorška burza NYSE u svibnju pokrenula bitcoin indeks NYXBT te da je iz američke perspektive očigledno da bitcoin polako postaje mainstream. "Teško je procijeniti koliko ljudi na svijetu posjeduje bitcoin, ali dosad je otvoreno više od dva milijuna bitcoin walletea koji služe za prodaju i kupnju bitcoina", kaže Kajić.
U okviru projekta Bspend, zajedno s četvero kolega Kajić je postavio i prvi bitcoin bankomat u Hrvatskoj te jedan na Tajlandu. Iako tvrdi da mu je u planu postaviti bitcoin bankomate u Splitu i Rijeci, ističe da će se prvo usmjeriti na Grčku. "Želim postaviti još jedan bitcoin bankomat u Ateni, u središtu grada", kaže Kajić.Pojašnjava da su Grci tehnoskeptici i da ne vole nove tehnologije. No, priča o prvom bitcoin bankomatu kod njih dovela je do ubrzane edukacije tržišta.
Uz Atenu, cilj Bspenda je otvoriti bankomate na Cipru te u Vijetnamu.
Na Cipru će se bankomat vjerojatno postaviti na njihovom Sveučilištu, po uzoru na bitcoin bankomat na rimskom Ekonomskom fakultetu. "U Vijetnamu već imamo zainteresiranog partnera i tražimo pogodnu lokaciju u Saigonu", kaže Kajić.
Navodi da su za širenje broja bitcoin bankomata u Hrvatskoj problem broj potencijalnih korisnika kao i zazor domaćih poduzetnika od tehnologije o kojoj ne znaju još dovoljno. "Atena ima pet milijuna stanovnika, a Split 200 tisuća", pojašnjava Kajić.
Dodaje da na španjolskoj obali ima mnogo bitcoin bankomata. "Tamo su prepoznali da je to dobro za turizam, kod nas još nije pa sve ide mnogo sporije", zaključuje Kajić.
>> Sedma generacija startupova završila program ZIP-a
>> Grci opsjedaju hrvatski bankomat za bitcoine
Ako ne radi preko mobaca, forget it!