Utjerivanje dugova

Hrvatskim šumama plaćaju punu cijenu, a dobivaju 40 % manje robe

suma
Arhiva VL
11.10.2010.
u 07:15

Prodaja drvnih sortimenata u prvih je osam mjeseci prema istom razdoblju lani porasla oko 2 posto.

Prodaja drvnih sortimenata u prvih je osam mjeseci ove godine prema istom razdoblju lani porasla oko 2 posto ili za 17 milijuna kuna, a to je najbolji pokazatelj sporog, ali sigurnog izlaska drvoprerađivača iz recesije koji na ruku ide i Hrvatskim šumama.

Velike zalihe neprodane robe, nenaplaćena potraživanja i imovina imobilizirana u nekretninama građevinskog sektora, koje su drvnu industriju pogodile prije od druge hrvatske industrije, potkraj 2008. i na početku 2009., donijele su, naime, i propast nekih. Tu je i oko 8000 otkaza te golema potraživanja Hrvatskih šuma, koja su na vrhuncu krize iznosila i 425 milijuna kuna. No, kako i izvoz i narudžbe drvoprerađivača posljednjih mjeseci rastu, dug Šumama stabilizirao se na oko 380 milijuna dospjelih potraživanja, a to, prema riječima predsjednika uprave HŠ-a Darka Vuletića, znači da se sve isporuke iz tekuće godine plaćaju uredno, a naplaćene su i kamate te dio starog duga.

Šume nikada nisu bile u krizi, s obzirom na to da smo i prošlu godinu završili s oko 15 milijuna kuna dobiti, no sad bi se moglo reći i da smo izišli iz recesije – kaže Vuletić. Usporedbe radi, u prvih osam mjeseci 2009. Šume su bile oko 77 milijuna kuna u minusu, a u istom razdoblju ove godine imaju dobit oko 13 milijuna. Različitim mjerama štednje, racionalizacijom poslovanja i smanjenjem troškova zaposlenih 10 posto lani se uštedjelo oko 150 milijuna kuna. No činjenica je da su unatoč smanjenju cijena pojedinih drvnih sortimenata, prijevoza i naknada za korištenje šumskih cesta, uvođenjem rabata za drvoprerađivače finaliste... – čime su se Šume “odrekle” oko 112 milijuna kuna u 2009. – prihodi od prodaje drvnih sortimenata u 2009. u odnosu prema 2008. pali 15 posto ili 230 milijuna kuna.

Najveći problem bio je kako naplatiti stare dugove i omogućiti drvnoj industriji da opet stane na noge jer o njoj ovise i Hrvatske šume koje su prije krize imale razinu naplate dospjelog duga između 150 i 180 milijuna kuna, uz prosječnu naplatu od 80 do 85 dana. Stoga su radi naplate u određenih kupaca već pokrenuti mehanizmi prisilne naplate, a odnedavna je tvrtkama u teškoćama omogućeno da putem novih narudžbi servisiraju stari i novi dug. Plate, naime, 100 posto robe, a dobiju od 20 do 40 posto manje, čime se zatvara dio starog duga. Neki se drvoprerađivači bune kako u vezi s tim nisu donesena jasna pravila komu se na taj način i zašto izlazi u susret, no Vuletić se hvali kako takvim reprogramom sve što proizvedu – i naplate. Samo od vinkovačke Spačve u ovoj su godini uspjeli naplatiti 38 milijuna kuna duga.

Pozitivni primjeri poput Tvina, Spin Valisa, Hrasta Strizivojne, DI Klane, Belišća... koji plaćaju na vrijeme, imaju pak pravo i na polugodišnji rabat, tvrdi Vuletić, najavljujući kako HŠ u 2010. očekuju i 10 posto veće prihode od prodaje u odnosu na lanjsku godinu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije