Mljekarski sektor dosegnuo je kriznu točku. O kakvom je alarmu riječ, svjedoči analiza Croatiastočara gdje su za podlogu uzeli podatke o otkupu, preradi te izvozu i uvozu, ali i financijske pokazatelje za razdoblje 2009.-2015.
Otkup mlijeka s domaćih farmi pao je sa 675 na 513 tisuća tona, uvoz sirovog mlijeka uvećan je s tri tisuće na 141 tisuću tona, dok je proizvodnja mliječnih prerađevina pala sa 471 na 384 tisuće tona.
Najlošije stanje vezano je uz sir. Iako je u promatranom razdoblju izvoz povećan više od tri puta, na 5812 tona, istodobno je uvoz skočio sa gotovo 11 na 24 tisuće tona u 2015. kada je u hrvatskim siranama proizvodnja ukupno iznosila 33,5 tisuća tona.
Ruski embargo nagomilao je zalihe u nekim članicama EU pa je hrvatsko tržište preplavio sir po dampinškim cijenama što nije motiviralo mjerodavne državne institucije na traženje zaštite koju direktive Europske komisije dopuštaju.
>> Domaće mlijeko za beskućnike, žrtve obiteljskog nasilja, djecu...
Pa u kojoj zajednici ti možeš dobivati lovu da ništa ne uzgajaš kao u poljoprivredi i ribolovu pod izlikom obnove faune i zemlje. Koja smo mi pamet, ma to treba izvoziti van odmah za visoko kvalitetna radna mjesta perača wcc u EU promptno, posebno ove sa diplomama koji su jako traženi tamo jer tko može bolje oprati wc šolju nk ili mag oecc?