Hrvatski Telekom ostvario je polugodišnji profit od 410 milijuna kuna, sedam milijuna kuna (1,7 posto) niži nego u istom razdoblju prošle godine. Istodobno su im, prema izvješću o poslovanju koje su objavili na Zagrebačkoj burzi, prihodi rasli 8,5 posto, na 3,7 milijardi kuna, čemu je značajan doprinos dalo preuzimanje Crnogorskog Telekoma.
Bez tog učinka, prihodi bi im pali 0,5 posto, za 16 milijuna kuna, a neto dobit bi bila niža 4,9 posto i iznosila 397 milijuna kuna. U kompaniji ističu da je to rezultat veće amortizacije zbog povećanih infrastrukturnih ulaganja i financijskih troškova povezanih najviše s tečajnim razlikama.
Kapitalna je ulaganja u prvih šest mjeseci HT povećao 27,7 posto u odnosu na isto razdoblje lani, u što je uključen i doprinos Crnogorskog Telekoma. Bez Crnogorskog Telekoma, kapitalna ulaganja iznosila bi 759 milijuna kuna, s rastom od 17,6 posto.
– Odlični financijski rezultati omogućuju nam ulaganja kojima osiguravamo tehnološku superiornost HT-a i razvoj inovativnih usluga na korist našim korisnicima, ali i ukupnom hrvatskom gospodarstvu. U Crnogorskom Telekomu zajedno smo definirali i započela je provedba mjera za brze pozitivne učinke na tržištu i stabilizaciju financijskih rezultata u kratkom roku – prokomentirao je polugodišnje rezultate Davor Tomašković, predsjednik uprave HT-a te dodao da tvrtka radi i na strukturalnim promjenama kako bi se pripremila na dugoročan rast i ojačala položaj i na regionalnom tržištu.
Rast prihoda ostvarili su od pokretnih telekomunikacija, širokopojasnog pristupa i televizije, veleprodaje i energije, dok su se smanjili prihodi od sistemskih rješenja i glasovnih usluga u nepokretnim telekomunikacijama.
EBITDA prije jednokratnih stavki povećana je 8,9 posto, na 1,5 milijardi kuna, a EBITDA marža je također rasla 0,2 postotna boda, na 39,5 posto. Bez Crnogorskog Telekoma, EBITDA prije jednokratnih stavki rasla bi 1,1 posto, na 1,35 milijardi kuna, uz EBITDA maržu od 40 posto.
Iz kompanije poručuju da su u nepokretnoj mreži do kraja lipnja omogućili optički pristup za ukupno 324 tisuća kućanstava, čime je povećana pokrivenost za 10 posto u odnosu na kraj 2016., na ukupno 56 posto hrvatskih kućanstava. U pokretnoj mreži pokrivenost stanovništva 4G mrežom u zatvorenom prostoru iznosi 75 posto, sedam postotnih bodova više nego na kraju 2016., dok je pokrivenost u vanjskom okruženju dosegnula 98 posto u odnosu na 96,9 posto na kraju 2016.
Njemci zaradili!!!