U MOSKVI NE MIRUJU

Satelitske snimke otkrile novi Putinov plan: 'Ovo je najambicioznije rusko širenje od doba SSSR-a'

Russia marks Victory Day with military parade in Moscow
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
1/3
20.11.2024.
u 10:51

Prema podacima IISS-a, na pet lokacija povezanih s proizvodnjom motora na kruti pogon vidljiva je znatna razvojna aktivnost. Satelitske slike pokazuju kako se na više mjesta provode radovi, uključujući obnovu nekih starih sovjetskih objekata i izgradnju novih infrastruktura

Rusija je nedavno proširila i obnovila svoje proizvodne kapacitete za motore na kruti pogon, što predstavlja veliki korak u jačanju njenih sposobnosti za proizvodnju raketa, piše Međunarodni institut za strateške studije (IISS). Rusija je angažirana, kako američki dužnosnici opisuju, "u najambicioznijem proširenju vojne proizvodnje od sovjetskog razdoblja". Satelitske slike koje je objavio Maxar Technologies sugeriraju da je proizvodnja motora za rakete na kruti pogon jedan od glavnih ciljeva ovog napora.

Prema podacima IISS-a, na pet lokacija povezanih s proizvodnjom motora na kruti pogon vidljiva je znatna razvojna aktivnost. Satelitske slike pokazuju kako se na više mjesta provode radovi, uključujući obnovu nekih starih sovjetskih objekata i izgradnju novih infrastruktura. Ovaj napredak je osobito važan jer u posljednja tri desetljeća nije bilo znatnijih ulaganja u proširenje ili obnovu. Tek 2023. godine, tri desetljeća nakon raspada Sovjetskog Saveza, počela su veća ulaganja u modernizaciju.

IISS napominje da su sustavi na kruti pogon ključni dio ruskog strateškog arsenala i njegova taktičkog oružja kratkog dometa lansiranog s tla. Rusija je često koristila balističke rakete kratkog dometa (SRBM) u ratu protiv Ukrajine. Ruske oružane snage rasporedile su različite vrste projektila zemlja-zemlja, uključujući 9K720 Iskander-M (RS-SS-26 Stone) SRBM i rakete ispaljene iz sustava Tornado-S, višestrukih bacača raketa (MRL), kako bi napadale visoko vrijednu ukrajinsku vojnu imovinu i kritičnu infrastrukturu.

Osim toga, raketni sustavi zemlja-zrak, poput S-300P (RS-SA-20 Gargoyle) i S-400 (RS-SA-21 Growler), čine ključne elemente ruske kopnene protuzračne obrane, a također su korišteni u sekundarnim napadima na tlo. Veći kompozitni motori na kruti pogon također se upotrebljavaju u velikom broju ruskih interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM) i novijih balističkih raketa lansiranih s podmornica te čine temelj moskovskog strateškog nuklearnog odvraćanja. Svi ovi sustavi oslanjaju se na kompozitne motore na kruti pogon, a složenost njihovih proizvodnih procesa i potreba za specijaliziranim postrojenjima mogu predstavljati potencijalna uska grla u proizvodnim kapacitetima, navodi IISS-a

FOTO Pogledajte fizičku transformaciju Zelenskog tijekom 1000 dana krvavog sukoba

Russia marks Victory Day with military parade in Moscow
1/18
Ključne riječi

Komentara 12

GE
Gerilac78
13:16 20.11.2024.

Presli su na ratnu ekonomiju pa proizvode više streljiva od drugih ali najveći problem za Europu je što Rusi sada imaju iskusnu vojsku, iskusnu u najvećem ratu od 1945. do danas. Nazalost europske vojske samo patroliraju u malim jedinicama po mirovnim misijama bez pravih sukoba. Ako Ukrajina padne nikad se ne zna gdje ce ovi udariti dalje.

HA
Halloween2024
12:21 20.11.2024.

Oružje ne čini državu sigurnom nego zadovoljni ljudi. Uzalud rakete ako manjina kriminalaca vlada zemljom i ako je većina ne želi braniti. Zato se raspalo Rusko carstvo i SSSR. Putin ponavlja iste greške. Samo to se odnosi i na sve sve druge svjetske gospodare života i smrti.

Avatar zong
zong
13:18 20.11.2024.

Samo malo... oni se cijelo vrijeme pozivaju na snimke sa ISS-a. Zar se nitko ne pita kako je to moguće da se sa međunarodne svemirske postaje obavljaju radnje u svrhu špijunaže...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije