Hypo Alpe-Adria banka sazvala je 2. srpnja izvanrednu skupštinu Purisa u stečaju.
Razlog tome je, doznajemo, što je odbor vjerovnika Purisa nedavno mimo Hypo banke, koja je najveći vjerovnik, donio odluku da se pazinska tvrtka da u jednogodišnji zakup tvrtki Geneza za krizni menadžment.
Prihodi kandidata
Ista tvrtka, podsjetimo, upravlja i Mirnom Rovinj, za koju, prema inspekcijskom nalazu, ne plaća poreze i doprinose za radnike te u sindikatu PPDIV opravdano strahuju i za 155 sadašnjih radnika.
Tim više što Geneza, za koju je glasao nepotpuni odbor vjerovnika ima svega 10 zaposlenih i 15-ak milijuna kuna godišnjih prihoda, dok “neželjeni” protukandidat, sesvetska tvrtka Valipile, koja bi s Purisom objedinila svoj temeljni biznis s proizvodnjom tovnih te jednodnevnih pilića, ostvaruje godišnji promet oko 150 milijuna kuna i jedna je od najbrže rastućih i najmodernijih tvrtki u sektoru.
Izvršni direktor Valipilea Andrej Alilović kaže i da su u proteklih godinu dana u Puris, koji im je partner, nepovratno uložili pola milijuna kuna i zainteresirani su za kupnju Purisa i razvoj njegova brenda. U Hypu pak neslužbeno tvrde da im je ime konačnog “dobitnika” Purisa najmanje bitno. U interesu im je, tvrde, partner koji će nastaviti kontinuitet poslovanja. Hypo kao najveći vjerovnik u Purisu ima 26 milijuna eura potraživanja i razlučno pravo na njegovu imovinu pa je Šimi Oreškoviću, čelniku sindikata PPDIV, to neshvatljivije da Hypo sve dosad nije uspio imenovati svoga člana u odboru vjerovnika kako bi se trakavica oko Purisa što prije rasplela.
"Očekujemo da će skupština biti objektivna"
– Očekujemo da će skupština biti objektivna i prihvatiti bolju ponudu kako bi se zadržali proizvodnja i zaposlenost, koja je sada pala na 40% nekadašnjih radnika – kaže Orešković. Zbog ovakvih primjera koji se vežu za Genezu na površinu je počelo izlaziti pitanje je li Geneza uistinu toliki stručnjak da može istodobno upravljati tvrtkama raznih profila, a da sama prethodno nije nikada imala iskustvo u kriznom menadžmentu. Jedina potvrda koja bi mogla biti referencija jest certifikat čelnice Geneze Valentine Ljubišić iz kriznog menadžmenta.
No zna se da se do certifikata može doći uz završen tečaj i da se ipak više cijeni iskustvo. Neobično je što je i najveći dio tvrtki koje su joj povjerene na upravljanje nastavak hobotnice bivšeg Validusa i Fime, poznatih po aferi Spice, a Fimu je navodno Miroslav Kutle dokapitalizirao prije 15-ak godina. Iz Geneze su nam nedavno opovrgnuli bilo kakvu vezu tih tvrtki s Kutlom. Neobičan je i ugovor na temelju kojeg je Geneza preuzela upravljanje hotelima Helios Faros i Vis, jer ih je uzela u zakup, osnovala tvrtku Geneza hotele koja ubire prihode i dobit, a sva dugovanja, problemi i zaposlenici ostaju na brizi tih dvaju hotela. Vidljivo je to i iz financijskih izvješća u kojima se uočava smanjenje prihoda i dobiti tih hotela, a Geneza hotelima rastu. Oba su hotela u predstečajnoj nagodbi. Nagodba je propala za Mils i Mirnu Rovinj, no, primjerice, odobrena tvrtki Vino Ilok, gdje je uz Genezu država nakon predstečajne nagodbe postala suvlasnik tvrtke.
Samo dobar PR
Dugo vremena Geneza se predstavljala kao borac za očuvanje radnih mjesta i proizvodnje, neki kažu isključivo zbog dobrog PR-a, jer u konačnici, kada se zbroje njihove intervencije, upitan je bio cilj, a često se povezivao s vrijednom imovinom tvrtki koje su joj dane na upravljanje. S druge strane, govorio se je da im je ‘oduzimanje’ Mirne namješteno kako bi tamo mogla doći Podravka koja ionako smatra da ima pravo na to zbog založnih dionica. No činjenica je, koju su nam potvrdili neki od interesenata za Mirnu u predstečajnoj nagodbi, da im Geneza nije dala mogućnost uvida u poslovanje.
>>Počeli u garaži s inkubatorom, a sad imaju prihod 150 milijuna kuna
>>Valipile za preuzimanje pazinskog Purisa dobio podršku Sindikata PPDIV-a