Još jedna arbitražna tužba pokrenuta je protiv Hrvatske u Međunarodnom centru za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu, a iza nje stoji nizozemska tvrtka B3 Croatian Courier Coöperatief, koja je od 2011. godine vlasnik City EX-a. Detalji tužbe nisu objavljeni, no nije tajna da se vlasnik City EX-a godinama žalio zbog nezadovoljstva provedbom liberalizacije poštanskog tržišta u Hrvatskoj svim nadležnim institucijama u Hrvatskoj i u Bruxellesu, a neslužbene procjene govore da u Washingtonu traži nadoknadu štete za svoje ulaganje na hrvatskom poštanskom tržištu koje prelazi 15 milijuna eura.
Iz dosadašnjih poteza nije teško zaključiti kako se vlasnik City EX-a žalio zbog dampinga koji provodi državna poštanska tvrtka.
– Vlasnik je odlučio da više neće davati subvencije i da prodaje kompaniju. Već šest mjeseci traži kupca za City EX, a mi se sada samostalno snalazimo – kaže predsjednik uprave City EX-a Ivan Matošić. Slaže se s poznavateljima tržišta i trendova da na području Hrvatske uz Hrvatsku poštu nema prostora za više igrača. City EX u trenutku početka liberalizacije tržišta držao se na solidnih 20 posto, a ostali alternativci imali su pet posto. Sada, uz pad koji se ukupno bilježi u poštanskom biznisu, svi alternativci imaju 17 posto udjela, a City EX ima 12 posto. Odnosi bi, tvrde u City EX-u, bili bitno drugačiji da se na tržištu provela liberalizacija kako je predviđeno propisima. Znajući tempo rješavanja sporova koji se vode na ICSID-u, realno je da će ishod ovog najnovijeg dočekati nakon što City EX promijeni svog vlasnika.
>> HP: Hrvatsko tržište poštanskih usluga najliberaliziranije je u EU
>> Poštari City Exa račune umjesto u sandučić dostavili u šaht
U Hrvatskoj propisi kao i sami zakoni ne vrijede nista. Odnosno, svi smo mi jednaki, samo su neki jednakiji. Ili, za neke vrijede vise, za neke manje, a za neke uopce ne vrijede. I naravno, sve je uvijek po zakonu, a, ako te i optuze dobijes guljenje krumpira.