Nezadovoljstvo Vladinom odlukom

Ina: Na prodaji plina HEP-u izgubit ćemo 350 milijuna kuna

Ina
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Autor
Marko Biočina
07.03.2014.
u 16:30

– Uz manje prihode, manje će se i investirati. To je čista matematika – kaže naš izvor iz Ine i dodaje da je moguće zatvaranje bušotina

U hrvatskoj naftnoj kompaniji Ini ne mire se s novim reguliranim modelom opskrbe plinom domaćih kućanstava, koji je prije nekoliko dana donijela Vlada. Temeljem tog modela tijekom iduće tri godine ulogu glavnog opskrbljivača domaćeg tržišta, koju je dosad držao Inin Prirodni plin, preuzet će Hrvatska elektroprivreda, a kojoj će Ina biti obvezna prodavati plin iz domaćih nalazišta po reguliranoj cijeni, zbog koje će – prema neslužbenim proračunima – kompanija izgubiti između 250 i 350 milijuna kuna.

U Ini se službeno ne žele očitovati o novom modelu, no iz neslužbenih izjava izvora bliskih vrhu kompanije može se iščitati poprilična zabrinutost zbog novonastale situacije. Ta zabrinutost, osim smanjenom otkupnom cijenom plina, ponajprije je uzrokovana uvjetima isporuke prirodnog plina koji bi u praksi, tvrdi se, mogao izazvati goleme probleme pa i zaustavljanje dijela domaće proizvodnje. Naime, Vladinom odlukom utvrđene su i godišnje, odnosno dnevne količine plina koje Ina mora isporučivati HEP-u, a problem je u tome što su te količine postavljene uz varijaciju od plus ili minus deset posto. Kako je s druge strane istom odlukom Vlade odlučeno kako 70 posto kapaciteta jedinog hrvatskog plinskog skladišta Okoli mora biti stavljeno na raspolaganje HEP-u, moguća je situacija da Ina, u danima kad HEP od nje preuzima minimum dogovorene količine, nema kamo s plinom.

– Proizvodnja plina nije skalabilna, a ako proizvedene količine ne možete prodati ili uskladištiti, imate samo dva izbora. Ili ćete ga spaljivati na baklji ili ćete zatvarati bušotine. To se nigdje u svijetu ne radi – kaže naš sugovornik, uz napomenu kako će se smanjenje prihoda Ine nesumnjivo odraziti i na investicijski potencijal kompanije. – Uz manje prihode, manje će se i investirati. To je čista matematika – kaže. 

>> Ina na burzi vrijedi više nego MOL

>> MOL napravio prvi korak u prodaji 49,1 posto Ine

Ključne riječi

Komentara 2

CA
campa
11:59 08.03.2014.

Oni se igraju,lažu varaju a građani plačaju cijenu!Hrvatska večinu svojih potreba za plinom podmiruje iz domačih bušotina a građani isti plačaju kao da se uvozi iz Rusije .Čija je onda ovo država kad građani nemaju nikakve koristi od njenih rudnihh bogatstava i kad se ih u pravilu ništa ne pita.Narod je prevaren a Hrvatska je postala svojina banaka,280 bogatih Hrvata i stranih mešetara.

Avatar whitesox
whitesox
08:06 08.03.2014.

sad najednom imate plina??zašto niste htjeli dioki-u isporučivati plin već ste tvrdili da ga nema?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije