Dioki će morati zatvoriti pogon u Zagrebu i otpustiti polovicu od ukupnog broja, odnosno 500 radnika, upozorili su iz Diokija, nakon što je Ina jučer pokrenula postupak prisilne naplate 120 milijuna kuna duga.
– Diokiju će u idućih pet dana od dana, aktiviranja instrumenata osiguranja plaćanja biti prekinuta isporuka etana, a u idućih 48 sati od tog trenutka i isporuka prirodnog plina. Ovaj nužan poslovni potez rezultat je višemjesečne nemogućnosti dogovora s Diokijem čija dospjela dugovanja prema Ini i Prirodnom plinu iznose više od 120 milijuna kuna – obavijestili su danas iz Ine Zagrebačku burzu.
U Diokiju ističu da je cijena plina za industriju porasla gotovo dvostruko zbog novog načina izračuna te niza drugih elemenata, poput uključenja “nerealnih i nepostojećih troškova u samu cijenu plina”, te da stoga nisu mogli prihvatiti prijedlog novog ugovora.
– Čitavo ovo vrijeme Dioki je pokušavao pregovorima riješiti nastale probleme, ali se INA-MOL i Prirodni plin oglušuju na naše prijedloge koristeći svoj monopolistički položaj na tržištu. Dioki je ponudio ugovor s cijenom plina od 1,41 kunu po m3, što predstavlja povećanje od 20 posto u odnosu na prošlu godinu, sukladno odluci Vlade RH, te je spreman platiti do sada isporučeni plin po istoj cijeni do kraja 2010. INA-MOL svoj novi izračun cijene plina temelji na “ruskoj formuli” koja regulira cijenu plina u odnosu na druge energente na tržištu i koja donosi nove dodatne troškove koji u konačnici terete krajnjeg kupca. Cijena plina, prema trenutačnim parametrima na tržištu po predloženoj ruskoj formuli, kreće se oko 2,07 kn/m3 prirodnog plina, a predviđanja su da će i dalje rasti – ističu u Diokiju.
Veliko dugovanje prema Ini u Diokiju opravdavaju gospodarskom krizom, a spremni su, kažu, založiti i dio imovine kao jamstvo, što je bilo potvrđeno na sastanku u Ministarstvu gospodarstva prije tjedan dana.
– Usprkos svim jamstvima koje smo nudili za vraćanje duga i suprotno dogovoru postignutom 14. svibnja na sastanku u MINGORP-u, INA-MOL i dalje ne želi dogovor. U slučaju zaustavljanja dijela proizvodnje vezane uz Inine sirovine, Dioki će pristupiti proizvodnoj reorganizaciji i restrukturiranju te će se više koncentrirati na svoje postrojenje na Krku, a s obzirom na veliki potencijal Dioki Grupe, u ovom trenutku nema neposredne opasnosti od stečaja. Naravno, bez obzira na to šteta će za Dioki biti velika, a to će vjerojatno značiti i zatvaranje pogona na Žitnjaku i gubitak petstotinjak radnih mjesta – upozorili su u Diokiju.
Od RH Vlade Dioki traži hitno donošenje industrijske politike, jer će nam “kompletno proizvodno gospodarstvo završiti u stečaju”.
sebastian. Doki je privatna firma u vlasništvu riječkog poduzetnika Roberta Ježića.