Iran se želi pozicionirati kao turistička zemlja, a Hrvatska ima i veliko iskustvo i uspjeh u turizmu. Želimo vaša iskustva, zainteresirani smo za suradnju na koju pozivamo i privatni i javni sektor u Hrvatskoj, kazao je Masoud Soltanifar, potpredsjednik Irana i predsjednik Iranske organizacije za kulturno naslijeđe, umjetnički obrt i turizam povodom osnivanja radne skupine za turističku suradnju Hrvatske i Irana. Potpise na dogovor, koji zapravo oživljava sporazum o suradnji iz 2003., uz Soltanifara je u Rovinju stavio ministar turizam Darko Lorencin.
Gost iz Irana, koji sudjeluje na Izvršnog vijeća Svjetske turističke zajednice, najavljuje velike turističke planove svoje zemlje. Do 2025. sadašnjh između četiri i pet miljuna stranih posjetitelja žele uvećati na čak 20 milijuna. U planu je, kaže, gradnja hotela, aerodroma..., a počela je i obuka turističkih kadrova, Iran se želi profilirati kao zemlja prvenstveno kulturnog i zdravstvenog turizma, a domaćini računaju da će upravo dugogodišnje odsustvo iz globalnih turističkih tokova potaknuti veliku potražnju. Čeka se, naravno, veliki trenutak; skidanje sankcija najavljeno za početak srpnja ove godine.
- U Iranu se spremaju turističke investicije u vrijednosti od nekoliko desetaka milijardi američkh dolara. U pripremi je pravi bum zračnog prometa, povezivanje Irana sa čak četrdeset destinacija i, dakako, izgradnja porebne infrastrukture u samom Iranu - ilustrira razmjere iranskih ambicija Miroslav Dragičević iz zagrebačkog Horwath consultinga, koji je u prvim poslovnim kontaktima s iranskom stranom.
Tu zemlju, iz koje godišnje u svijet putuje oko sedam milijuna turista, već sada posjećuje više od deset tisuća Hrvata, kaže Dragičević. Većina odlazi na kulturne ture.