Igračke, automobili i motocikli te odjeća i modni dodaci lani su bili na vrhu ljestvice opasnih proizvoda otkrivenih na tržištu EU i potom uklonjenih, pokazalo je najnovije izvješće Europske komisije. Tvrdi se da su nacionalna tijela EU28, uključujući i Norvešku, Island i Lihtenštajn, sustavom brzog uzbunjivanja (Rapid Alert System) razmijenila 2021 upozorenje o opasnim neprehrambenim proizvodima te potaknula više od 4000 akcija njihova povlačenja s tržišta EU i uništavanja.
Mamac za djecu i roditelje
Kao jedna od najopasnijih igračaka spominje se popularni fidget spinner koji je lani privlačio pažnju brojne djece i roditelja i u Hrvatskoj. Taj mamac za zabavu – mali plastični objekt koji se vrti oko središnjeg ležaja između prstiju, mnogi su držali hitom, cijena mu je bila popularno niska, a reklamirali su ga i kao igračku za smanjenje anksioznosti kod djece. No brzo se za više vrsta spinnera potvrdilo da su velika prijetnja mališanima, pogotovu oni primjerci koji su u sebi sadržavali minijaturnu bateriju, koja se može progutati i prouzrokovati opekline jednjaka i crijeva, a i atraktivan središnji dio igračke djeca su mogla lako progutati i ugušiti se. Dojave o nizu slučajeva gutanja slomljenih dijelova ili baterija koji su završavali hitnim bolničkim intervencijama, nacionalne su vlasti natjerale na brzu razmjenu informacija o proizvodu, proizvođačima i distributerima pa su potencijalno opasne serije igračaka brzo otkrivane, zaustavljane na granicama i u lukama i uništavane.
U registriranim slučajevima uzbune, igračke su bile glavni krivci u gotovo trećini slučajeva (29%), motorna vozila u 20%, odjeća, tekstil i modni dodaci u 12%, električni uređaji i oprema u 6%, a oprema za djecu i bebe u 5% slučajeva.
Problem online prodaja
Gotovo trećina opasnih proizvoda prijetila je rizikom od ozljeda (28%), a 22% štetnim kemijskim spojevima poput nakita iz teških metala, u kojima dominiraju nikl i olovo ili pak igračaka koje sadrže ftalate (omekšivače plastike koji mogu izazvati sterilitet). Kod 17% postojala je opasnost od gutanja i gušenja, kod 10% od električnih udara, a u 6% od požara.
– Europskim propisima o potrošačima jamči se da se u EU prodaju samo proizvodi koji su sigurni. Oni koji to nisu i mogli bi uzrokovati ozljede, uz pomoć sustava brzog uzbunjivanja brzo se uklanjaju, pa su naša djeca sigurna, a na našim je cestama manje nesreća sa smrtnim posljedicama – kazala je Věra Jourová, povjerenica za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova.
Nažalost, u mnogim drugim područjima treba poboljšati provedbu i osigurati da potrošači mogu ostvariti svoja prava. A jedno od njih je svakako i internetska prodaja koja podrazumijeva sve češće kupnje izravno iz trećih zemalja iz kojih nema garancija da su proizvodi u skladu sa sigurnosnim normama EU. Naime, većina opasnih proizvoda za koje je izdana obavijest u sustavu potjecala je izvan EU. Više od polovice stiglo ih je iz Kine koja se kao zemlja podrijetla navodi u 53% slučajeva (čak 1155 uzbuna), kao i 2016. No EK, navodi se, nastavlja blisku suradnju s kineskim tijelima radi rasprava o posebnim slučajevima i provedbe mjera kao što je razmjena dobre prakse. Za opasne proizvode europskog podrijetla izdano je pak 413 obavijesti (26 posto).
Pogledajte i galeriju: Studentica Anamarija Prgomet savjetuje kako proizvesti što manje otpada
Iz Kine samo dolazi smeće