U organizaciji Hrvatskog saveza inovatora, Saveza inovatora Zagreba i tvrtke TERA-Tehnopolis, suorganizaciji Saveza riječkih inovatora, Saveza inovatora Primorsko-goranske županije, Hrvatske udruge inovatora-poduzetnika te Saveza za energetiku Zagreba, a pod pokroviteljstvom gradonačelnika Grada Zagreba, gospodina Milana Bandića, supokroviteljstvom Hrvatske gospodarske komore i svjetskim pokroviteljstvom World Invention Intellectual Property Association-a, na Zagrebačkom velesajmu od 12. do 17. studenog 2013. godine održava se 38. Hrvatski salon inovacija s međunarodnim sudjelovanjem - INOVA 2013. te 9. Izložba inovacija, prototipova i studentskih poslovnih planova - BUDI UZOR.
Na ovogodišnjoj INOVA-i, na zajedničkom štandu Saveza za energetiku Zagreba, kroz "Specijalnu izložbu inovacija u zelenom gospodarstvu" i "Specijalnu izložbu inovacija u turizmu" predstavlja se i 15 tvrtki-izlagača, ujedno dobitnika godišnje nagrade za razvoj zelenog gospodarstva GREENOVATION te godišnje nagrade za kreativne i inovativne projekte u turizmu CBTour. U nastavku donosimo više pojedinosti o nekim projektima:
Specijalna izložba inovacija u zelenom gospodarstvu
BROKULA&Ž D.O.O. (Brokula&Ž: Odjeća od organski uzgojenih sirovina) - Brokula&Ž je odjeća od organski uzgojenih sirovina. Trenutno kolekciju čine donje rublje i majice za žene i muškarce, a radi se na proširenju kolekcije na dječju kolekciju, posteljinu, ručnike itd. Na razvoju Brokula&Ž proizvoda, točnije jedinstvene Brokula&Ž tkanine radilo se preko dvije godine u suradnji sa stručnjacima iz tekstilne tvrtke Lacuna, specijalizirane za odjeću s posebnim certifikatima. Za razliku od ostalih modnih brendova, kod Brokula&Ž sve bitno dolazi iznutra – visokokvalitetna tkanina iz organskog uzgoja, šivaju ga iskusne domaće radnice i printevi se nalaze s unutarnje, umjesto s vanjske strane odjeće.
BOR-PLASTIKA D.O.O. (Sojenica: Kolijevka civilizacije postaje turističko središte) - Promatrajući današnje društvo zatrpano obvezama, izloženo mnoštvu informacija i stresu, s manjkom slobodnog vremena i nemogućnošću kvalitetnog provođenja istog, autori projekta došli su do zaključka kako bi kuća-sojenica bila idealno rješenje za eliminaciju navedenih problema. Vlasnik kuće-sojenice ima priliku uživati u ljepoti prirode, ne odričući se pritom životnog standarda današnjeg doba. Briga o okolišu, odnosno očuvanje prirode, neizostavan je segment u životu svakog ekološki osviještenog ljudskog bića koje razmišlja o budućnosti, kako svojoj tako i budućih generacija. Autori navode kako ovim projektom žele promovirati posebnost ovoga kraja u obliku kućice smještene na rijeci dostupne turistima tijekom cijele godine. Cilj projekta je obogaćivanje cjelokupne turističke ponude, proizvodom moderne zelene tehnologije.
EDC D.O.O. (Telemetrijski hidrant) - Telemetrijski hidrant je uređaj implementiran u klasični protupožarni hidrant i služi za dojavu informacija o tlaku u vodovodnoj mreži kao i informaciju o korištenju hidranta u centar za daljinsko upravljanje i nadzor. Za svoj rad koristi struju dobivenu pretvorbom sunčeve energije u električnu putem fotonaponskih ćelija smještenih na kućištu hidranta kao i punjivu bateriju za rad u uvjetima slabe insolacije ili noći. Primjenom telemetrijskog hidranta moguće je nadzirati stanje u vodoopskrbnoj mreži, spriječiti nastanak puknuća cjevovoda, detektirati puknuće cjevovoda kao i neovlašteno korištenje hidranta. Tim aktivnostima smanjuje se gubitak pitke vode iz vodovodne mreže, ostvaruje se ušteda energije potrebne za pumpanje vode i održavanje tlaka u sustavu. Telemetrijski hidrant je jedinstveno tehničko rješenje i prvo takvo na svjetskom tržištu. Za tehnologiju je u postupku patentna zaštita pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske.
ICE STUDIO D.O.O. (CROECOSEAT: Ekološko prijenosno kartonsko sjedalo s inovativnim držačem za napitke) - CroEcoSeat je novo i ekološki prihvatljivo prijenosno sjedalo s držačem za napitke. Može se koristiti za sve vrste aktivnosti na otvorenom – evente, festivale, izlete... Ovaj proizvod rješava problem dugotrajnog stajanja na eventima ili boravku u prirodi gdje umorni korisnici često sjedaju direktno na pod ili majicu, bez mogućnosti odmaranja. Ovim proizvodom prepoznat je i potencijalni problem neželjenog prolijevanja napitka odlaganjem na neravno tlo. Proizvod je načinjen od recikliranog materijala i višekratno je upotrebljiv. Za proizvod je u postupku zaštita industrijskog dizajna pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske.
HEP GRUPA - HEP-OPSKRBA D.O.O. (ELEN.HEP.HR – Izvor električne energije – Portal za popularizaciju eMOBILNOSTI) - PROJEKT eMOBILNOST je razvojni projekt kojim HEP grupa želi biti u korak s energetskom strategijom Europske unije, a osnovu projekta čini ideja da se električna energija iz obnovljivih izvora koristi kao pogonsko gorivo za električna vozila. U korak s energetskom strategijom EU (20/20/20) HEP želi biti vodeći u regiji na području elektromobilnosti u izgradnji infrastrukture za punjenje električna vozila temeljene na konceptu naprednih elektroenergetskih mreža. U listopadu 2012. godine HEP je u suradnji sa Gradom Zagrebom i Hrvatskim dizajnerskim društvom raspisao natječaj za dizajn prve ELEN stanice za punjenje električnih vozila. Cilj natječaja je usvajanje idejnog rješenja za prvu ELEN stanicu za brzo punjenje električnih vozila, koje će služiti kao podloga za izvedbeno rješenje i izradu projektne dokumentacije. Ovo idejno rješenje primijenit će se na sve ostale stanice za punjenje električnih vozila koje će se postaviti u Republici Hrvatskoj. Pobjedničko rješenje za dizajn prve hrvatske stanice za brzo punjenje električnih vozila ELEN izradio je tim hrvatskih stručnjaka predvođen arhitektom Vedranom Jukićem (SODAarhitekti) i produkt dizajnerom Nevenom Kovačićem (REdesign). U okviru projekta eMOBILNOST-i, HEP-Opskrba d.o.o. – članica HEP Grupe – pokrenula je Internetsku stranicu ELEN.HEP.HR putem koje izvještava te popularizira teme vezane uz elektromobilnost te na takav način čini značajnu korist za razvoj i afirmaciju hrvatskog zelenog gospodarstva u cijelosti.
ELKA D.O.O. (Primjena mjera energetske učinkovitosti na rasvjetnom sustavu pogona ELKA) - Cilj ELKA-inog projekta je smanjenje potrošnje električne energije i angažirane snage električne energije, smanjenje emisija stakleničkih plinova te efikasnija i bolja rasvjeta radnih mjesta u pogonima. Procijenjeni rezultati projekta su smanjenje potrošnje električne energije za približno 80% te smanjenje emisija stakleničkih plinova za približno 75%. ELKA je navedeno postigla zamjenom postojećih rasvjetnih tijela s LED rasvjetnim tijelima hrvatskog proizvođača Energy Plus d.o.o. iz Ludbrega čime je zaokružena i ekološka dimenzija projekta obzirom da novopostavljena LED rasvjetna tijela nemaju emisije UV zračenja, u potpunosti su pogodna za reciklažu, ne sadrže živu i ostale štetne komponente te su prihvatljiva zbog niskog svjetlosnog onečišćenja. ELKA d.o.o. je međunarodna tvrtka s 80-godišnjom tradicijom, a u prodajnom smislu izvoz sudjeluje sa 70%.
SVEUČILIŠTE U ZAGREBU, GRAĐEVINSKI FAKLUTET, Zavod za materijale (ECO-SANDWICH: Održivi predgotovljeni zidni panelni sustav od recikliranog agregata) - Eco-Sandwich, predgotovljeni ventilirani zidni panelni sustav, ima veliki potencijal značajno poboljšati energijsko svojstvo postojećih zgrada. Sastoji se od dva sloja betona koji su međusobno povezani rešetkastim nosačima od nehrđajućeg čelika. Od ukupne količine agregata potrebnog za izradu betona, 50% je zamijenjeno s recikliranim agregatom dobivenim iz građevinskog otpada. Unutarnji, nosivi sloj betona izrađen je od recikliranog betonskog loma, dok je vanjski fasadni sloj izrađen od reciklirane opeke kao agregata u betonu. Kao toplinsko izolacijski materijal koristi se novorazvijena mineralna vuna izrađena korištenjem Ecose® tehnologije koja umjesto formaldehida koristi prirodne smole kao vezivo. Ako bi se rekonstruiralo 75.300 m2 postojećih građevina primjenom ovog proizvoda, u Hrvatskoj bi se recikliralo 16% betona i 23% opeke. Analiza životnog ciklusa pokazuje da je ugradnjom Eco-Sandwich zidnih panela umjesto zidnih panela s 10 [cm] EPS osnovne izolacije ušteđeno 43% od ukupne energije tijekom 50 godina, dok je emisija CO2eq smanjena za 34%. Glavni cilj projekta je primjena inovativnog, ekološkog i održivog proizvoda za gradnju i obnovu stambenog fonda.
PJER D.O.O. (SQE tehnologija gradnje energetski učinkovitih objekata) - SQE je inteligentna metoda gradnje koja omogućava znatna poboljšanja u usporedbi s poznatim ICF i konvencionalnim sustavima gradnje. Riječ je o hrvatskoj inovaciji zaštićenoj u više od 60 zemalja svijeta. SQE predstavlja sustav gradnje armirano-betonskih konstrukcija tzv. tipa 'sustav izgubljene oplate' kojim se pomoću patentiranog sustava plastičnih spona i izolacijske oplate visoke nosivosti stvara kalup za armiranje i ulijevanje betona koji potom ostaje trajna izolacija objekta i podloga za postavljanje instalacijske mreže te predmontažna konstrukcija za sustav suhe gradnje u unutarnjem i vanjskom dijelu objekata. SQE tehnologija omogućava smanjivanje troškova gradnje uz istovremeno podizanje kvalitete stambeno/poslovnih i građevina javne namjene. Ovom tehnologijom štite se i prirodni resursi i to na način da iznimnom uštedom energije za grijanje i hlađenje takvih projekata smanjujemo trenutan utrošak električne energije, energije plina ili nekog drugog krutog goriva. SQE tehnologija pridonosi širenju pozitivne ideje ekološke osviještenosti u graditeljstvu.
Specijalna izložba inovacija u turizmu
KLASTER MEDICINSKOG TURIZMA D.O.O. (Prvi inovativni call centar i web stranice zdravstvenog turizma) - Projekt Prvi inovativni call centar i web stranice zdravstvenog turizma ima strategiju uspostave Call centara, uslugu s weba za pojedinačnu ili grupnu rezervaciju određenih medicinskih usluga i ostalog potrebnog, transport, transfer, smještaj i slično. Uspostavom inovativnog call centra i web stranice zdravstvenog turizma realizirala bi se jedinstvena kontakt točka za sve pružatelje usluga zdravstvenog turizma te potencijalne korisnike njihovih usluga. Ovim projektom objedinila bi se ponuda zdravstvenog turizma u Hrvatskoj, povećala njegova atraktivnost i ponuda na stranim tržištima, a sve s ciljem povećanja razine usluge za ovaj brzorastući i dinamičan segment turizma.
TURISTIČKA ZAJEDNICA GRADA NINA (Mreža pješčanih staza na kraljičinoj plaži i lokalitetu ljekovitog blata; početne aktivnosti u razvoju Eko parka ninska laguna) - Plaže Nina jedan su od njegovih zaštitnih znakova i impresivna slika koju pamte svi koji su barem jednom posjetili ovaj grad. Njihova ukupna dužina je čak 8000 metara. Najdulja i najpoznatija od njih je 3 kilometara duga, pješčana Kraljičina plaža. Na putu do nje treba prijeći desetak metara dugi plićak, a u njezinoj se blizini nalazi najveći poznati lokalitet ljekovitog blata u Hrvatskoj. Turistička zajednica grada Nina odlučila je unaprijediti stanje plaže obnovom šetnice i uspostavom mreže pješačkih staza koja bi povezivala ova dva lokaliteta te otvorila prostor za kreiranje eko parka Ninska laguna. Prošle je godine u obnovu dijela šetnice uloženo 100 tisuća kuna, a daljnjim razvojem projekta Nin namjerava dodatno povećati atraktivnost i sadržaje ove jedinstvene plaže te valorizirati njene prirodne značajke.
TURISTIČKI OBRT FRAN'S REEF ADRIATIC DIVING & SAILING (Razvoj integriranog nautičkog turizma u Vrsaru kroz škole leadershipa te znanstvenog i arheološkog ronjenja) - Projekt "Razvoj integriranog nautičkog turizma u Vrsaru kroz škole leadershipa te znanstvenog i arheološkog ronjenja" ima svrhu Organizacije škola s inovativnim programom za aktivnosti ronjenja, penjanja i jedrenja sa znanstvenim pristupom te škole znanstvenog arheološkog ronjenja. Uz asistenciju stručnjaka-ronica polaznici škole upoznaju se sa arheološkim podmorskim naslijeđem Vrsara te razvijaju niz vještina koje im mogu poslužiti u osobnom i poslovnom životu.
NOVENA D.O.O. (Multimedijalna promo prezentacija 'Lovna staza krapinskog neandertalca') - Novena s projektom "Lovna staza krapinskog neandertalca" ima strategiju razvoja hrvatskog turizma do 2020. godine i strategiju razvoja Krapinsko - zagorske županije. Projekt omogućuje promoviranje turističkog potencijala krapinskog neandertalca kreativnim, inovativnim i suvremenim tehnologijama i sadržajima. Riječ je o naprednoj aplikaciji baziranoj na 3D animacijama i vizualizacijama koja koristi tablet uređaje za novi pogled na stvari svijet integrirajući u njega prikaze drevne baštine. Za prezentaciju baštine odabrano je 27 točaka na stazi od 2 km. Prikazi obuhvaćaju virtualni 3D prikaz lokacija i životinja koje su nekad postojale na lokaciji, te animacije pračovjeka. Projekt multimedijskog sadržaja doprinosi zaštiti okoliša i dobrobiti lokalne zajednice. Opći cilj projekta doprinosi poboljšanju turističkoj konkurentnosti općine Jesenje te turističkoj afirmaciji nedovoljno iskorištenih potencijala krapinskog pračovjeka na domaćem i stranom turističkom tržištu.
PANONSKO MORE D.O.O. DMC Danubiumtours (Energetska učinkovitost multimedijskog plutajućeg centra i multifunkcijskog turističkog pristana) - Projekt "Energetska učinkovitost multimedijskog plutajućeg centra" ima cilj nabave i ugradnje opreme energetskog sustava i tehničke dokumentacije za budući multimedijalni plutajući centar i multifunkcijski turistički pristan kojim bi se ojačala turistička ponuda Vukovarsko-Srijemske županije te luke Vukovar primjenom visokih standarda zaštite okoliša i energetske učinkovitosti.
Posjetite ovogodišnju INOVA-u u paviljonu 7 i 7a na Zagrebačkom velesajmu te posjetite zajednički štand Saveza za energetiku Zagreba.