Dobre vijesti

Izvoz do listopada skočio 11 posto

izvoz, brod, kontejner
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
12.12.2015.
u 07:00

Domaća potrošnja stagnira, a europska statistika pokazuje da su po kupovnoj moći Hrvati treći najsiromašniji kupci Europske unije

Prve procjene Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je izvoz Hrvatske u prvih deset mjeseci 2015. rastao 11 posto u odnosu na isto razdoblje 2014. Čvrst je to dokaz da se domaća ekonomija okreće stranim tržištima i da u ovom ciklusu rasta koji se stabilizirao tijekom godine nema namjeru crpiti domaću potrošnju. A čak i da netko želi forsirati rast na domaćem potrošaču, to bi bio promašen put.

Naime, europska statistika pokazuje da je stvarna potrošnja kućanstava u stagnaciji nakon pada prouzročenog krizom. Trenutačno je Hrvatska na trećem mjestu po najmanjoj potrošnji po kućanstvu u Europskoj uniji. Naša domaćinstva imaju tek 60 posto prosječne kupovne moći Europske unije, a siromašniji od nas samo su Bugari i Rumunji. Zanimljivo je da su Grci unatoč velikoj krizi znatno dubljeg džepa od hrvatskih građana pa imaju 83 posto standarda Europske unije. Uz to nominalni promet u trgovini na malo u listopadu je porastao tek 0,5 posto na godišnjoj razini, nakon rujanskog pada, što pokazuje da se kupovna moć i dalje drži na razini 15 posto nižoj od pretkrizne. Statistički su to dokazi da se i rast standarda i širenje ekonomije moraju nastaviti tražiti preko granica. Hrvatska je izvezla više od 72 milijarde kuna vrijednu robu do listopada, a lani je ukupan izvoz iznosio oko 65 milijardi kuna. Glavni trgovinski partneri ostaju u Europskoj uniji u koju plasiramo oko 47 milijardi kuna izvoza, a nova tržišta izvan asocijacije otvaraju se sramežljivo. Najveći doprinos rastu izvoza imala je brodogradnja koja je u odnosu na prošlu godinu zabilježila rast od 36,1 posto na godišnjoj razini u prvih deset mjeseci. I uvoz je rastao za više od šest milijuna kuna, ali je u robnoj razmjeni ipak zabilježen nešto manji deficit nego lani.

– Bez obzira na točan iznos stope rasta izvoza, Hrvatska će i dalje ostati među članicama EU koje su u ovoj godini najviše povećale svoj izvoz. Točnije, u prvih devet mjeseci samo su Irska, Cipar i Ujedinjeno Kraljevstvo ostvarile istu ili veću stopu rasta izvoza – komentar je Hrvatske gospodarske komore koja u rezultatima izvoza vidi temelj za stabilniji oporavak. Izvoz kao jedna od komponenti BDP-a najavljuje bolju sliku općeg gospodarskog stanja i u 2016. Zamah nastao u posljednjim mjesecima treba potaknuti, a ne zaustavljati nekonkurentnim uvjetima poslovanja. Država i dalje za razliku od privatnog sektora stvara nova zaduženja pa je tako u srijedu država na domaćem tržištu prodala obveznicu od 6 milijardi kuna uz kamatu od 4,4 posto. Države u Europskoj uniji koje su nam konkurencija plaćaju znatno manje kamate, a posljedično njihove tvrtke imaju jeftinije kredite što njihov proizvod na kraju čini znatno povoljnijim.

>> Ako može JAR, može i Hrvatska: Model rasta postavljen na 5 stupova

Ključne riječi

Komentara 9

Avatar jebb
jebb
11:19 12.12.2015.

Po statistikama iz rezimske kuhinje, Hrvatska je u drustvu sa Svicarskom, Norveskom, Njemackom... A po statistikama EU, drustvo su Rumunjska i Bugarska.

TH
than
02:49 13.12.2015.

Izvoz nam kao raste, a broj zaposlenih pada.... Dakle, radi se o obicnom roterdanskom efektu, gdje uvozimo robu i istu izvozimo u EU, pa statistika to biljezi kao rast izvoza.

GU
guderian
11:59 13.12.2015.

da, raste izvoz... izvoz Hrvata iz Hrvatske!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije