Ulaganja u sustave javne vodoopskrbe i odvodnje te obranu od poplave u 2011. doseći će 3 milijarde kuna, kazao je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva Božidar Pankretić u povodu jučerašnjeg obilježavanja 135. obljetnice organiziranog upravljanja vodama u Hrvatskoj.
Tvrdi kako su kroz fondove IPA već sad u realizaciji projekti u vrijednosti od 50 mil. eura, a Vlada je financirala i projektnu dokumentaciju za 39 projekata u vrijednosti od 30 mil. eura kojima će kandidirati za europske fondove u 2013., a u trenutku gradnje vrijedit će 1,2 milijarde eura. Pankretić kaže da će u šest mjeseci 2013. Hrvatska iz EU na raspolaganju imati 800 milijuna eura te se nada kako će barem trećina tog novca otići na vodno gospodarstvo. Tim više što su projekti iz njegova resora među jedinim projektima za koje država trenutačno povlači novac iz fonda IPA.
Do 2020., najavio je, u planu je i gradnja 294 aglomeracije za 23 milijardi kuna, a do 2018. obveza Hrvatske je dovesti pitku vodu u svako kućanstvo, za što je potrebno 10 milijardi kuna.
Na pitanje o izvozu vode u arapske i druge zemlje, što je predizborni program HDZ-a, Pankretić kaže da izvoz vode nije nikakva novost. Pojedine je tvrtke već izvoze, sve do SAD-a.
Jadranko Husarić, glavni direktor Hrvatskih voda, kaže da svaki projekt treba detaljno proučiti i elaborirati i on mora biti državni interes koji će potvrditi i Hrvatski sabor, pogotovo zna li se da je to nacionalno bogatstvo podložno globalnim promjenama.
RH ima 9,2 milijardi kubika obnovljivih rezervi podzemnih voda, a koristi tek 400 milijuna kubika godišnje, manje od 4%. Da bismo dostigli standarde EU, u vodno gospodarstvo idućih godina treba uložiti 53 milijarde kuna, kazao je Husarić čija agencija godišnje uprihodi oko 1,6 milijardi kuna kroz četiri vrste naknada.
poklonit ce to korporacijama a onda ce Jadranka mahat pohvalnicama iz EU