Hrvatski izvoznici su stabilni, vrlo likvidni i s njima je vrlo poželjno poslovati, rečeno je u utorak na Liderovoj konferenciji "Pametni znaju čemu služi izvoz".
Veljko Drakulić iz Bisnodea kazao je da prema istraživanju te tvrtke čak 82 posto hrvatskih izvoznika ima izvanrednu likvidnost, odnosno jako malu mogućnost blokade u sljedećih 12 mjeseci.
"Izvoznici su generalno stabilne firme, vrlo poželjne za poslovanje. Izvoznici ne propadaju", rekao je Drakulić, navevši kako je prošle godine izvoz narastao za 16 posto, na 137 milijardi kuna.
Istaknuo je da izvoz zadnjih pet godina raste po stopama između 3 i 16 posto godišnje i da se sve više uključuju manje tvrtke.
Najviše izvozi prerađivačka industrija, a slijede poduzeća iz prijevoza i skladištenje s 31 posto, na trećem su mjestu administrativne djelatnosti s ukupnim udjelom od 25 posto, a slijedi djelatnost pružanja smještaja i pripreme hrane s udjelom od 24 posto.
"Hrvatski izvoznici su segment koji je stabilan i vrlo dobro posluje", rekao je Drakulić.
Neki od izazova koji čekaju izvoznike su Brexit, protekcionizam SAD-a, zatvaranje granica, geopolitičke promjene te diverzifikacija izvoza, rečeno je na konferenciji.
Direktor Direkcije za ekonomske analize Hrvatske narodne banke Gordi Sušić ocijenio je da će protekcionizam nekih zemalja, poglavito SAD-a, u pogledu uvođenja carina na neke proizvode relativno malo naštetiti hrvatskim izvoznicima, prvenstveno zbog male izloženosti.
Glavni urednik Lidera Miodrag Šajatović tvrdi da bi samo stope rasta iznad pet posto i plaće više od tisuću eura mogle uz ostalo biti osnova demografske politike. Lider, naveo je, pokreće novu akciju "Izvoz zaslužuje biti vijest", budući da se, po Šajatovićevim riječima, izvozu u medijima ne pridaje dovoljno pažnje.