Iako je euro na svjetskim deviznim tržištima u prvom dijelu prošlog tjedna zamjetno ojačao prema dolaru te dosegnuo razinu od 1,3035 dolara, u nastavku trgovanja euro je bio u silaznoj putanji. Naime, do kraja prošlog tjedna euro je oslabio na 1,2900 dolara.
Na jačanje dolara prema euru utjecale su objave nekih povoljnih gospodarskih pokazatelja u SAD-u. Primjerice, narudžbe trajnih dobara i prodaja novih domova u porastu su, što može pokazivati da se američki gospodarski rast ubrzava. Zbog ohrabrujućih gospodarskih podataka smanjila su se i očekivanja da bi Američka središnja banka (FED) mogla uskoro smanjiti svoju kamatnu stopu, što je dodatno ojačalo dolar.
Dolar je prošlog tjedna ojačao prema euru za oko 0,3% te za isti postotak prema japanskom jenu. Početkom prošlog tjedna dolar je u jednom trenutku ojačao na 121,80 jena, što je najveća vrijednost dolara prema jenu još od ožujka 2003. godine.
Američka je valuta prošli tjedan ojačala i prema švicarskom franku i britanskoj funti. Na domaćem deviznom tržištu početak prošlog tjedna donio je vidljivu potražnju za eurima, uz prisutne oscilacije tečaja te velike iznose. Tečaj je brzo porastao prema 7,39 kuna za euro, ali brzo se korigira i pada na niže razine. U nastavku trgovanja pojačala se potražnja za eurima, zbog čega se trgovalo i na razini od 7,41 kune za euro.
Pred kraj prošlog tjedna, nakon spomenutog rasta tečaja, stanje se stabiliziralo, a tečaj je pao na niže razine. Prema srednjem tečaju HNB-a euro potkraj prošlog i početkom ovoga tjedna ipak nije ojačao iznad 7,38 kuna. Dolar je, pod utjecajem jačanja na svjetskim tržištima, ojačao prema kuni te je prvi put od kraja studenoga prošle godine ojačao na iznad 5,71 kune.