LNG TERMINAL

Kanadski investitori još zainteresirani za Krk, prozvali Antunovića

Krk
Foto: Goran Kovačić/Pixsell
1/3
09.05.2016.
u 17:51

Antunovića, uz ostalo, okrivljuju da je upravo on odbio spomenutu grupu stranih investitora da sudjeluje u pozivu za ulagače za ulaganje ili zakup kapaciteta

Predstavnici kanadskih investitora Pulsat Global Capital i BSH Group (Development Grupa), zainteresirani za ulaganje u energetske projekte na Krku vrijedne 4,7 milijarde dolara, poslali su otvoreno pismo direktoru LNG Hrvatska Mladenu Antunoviću u kojem ga prozivaju za širenje netočnih informacija vezanih uz njihove namjere te navode da su još spremni na suradnju s hrvatskom stranom kako bi se projekt ostvario.   

Antunovića, uz ostalo, okrivljuju da je upravo on odbio spomenutu grupu stranih investitora da sudjeluje u pozivu za ulagače za ulaganje ili zakup kapaciteta na budućem krčkom LNG terminalu.  

"Gospodine Antunović, vi ste odbili dopustiti Development Grupi sudjelovanje u pozivu za ulagače tako da je netočno tvrditi da bilo koja tvrtka ili osoba ima 'pravo sudjelovati' kada su ta navodna 'prava' arbitrarno ograničena na LNG Hrvatska. Nadalje, implicirate da Development Grupa nije sudjelovala u pozivu za ulagače, da pokušavamo sudjelovati na netransparentan način, što je netočna i štetna izjava po nas s vaše strane. Činjenica je da smo sudjelovali ali i vodili razvoj Krk LNG projekt davno prije nego što je LNG Hrvatska objavila natječaje, dobila sredstva EU-a ili poduzela bilo kakvu drugu aktivnost", navodi se uz ostalo u otvorenom pismu stranih investitora Antunoviću.

Ujedno iznose kronologiju susretanja s bivšim ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom, uz poruku da su kao investitori uvijek bili transparentni i kooperativni s namjerama za razvoj LNG terminala na Krku. Navode i da su od 2013. u više navrata nudili suradnju s tvrtkom LNG Hrvatska, ali da bivša Vlada nije pokazivala ozbiljan interes za taj projekt.

Antunoviću i Vrdoljaku impliciraju da su odbili suradnju i diskusiju s njima, iako bi u drugačijim okolnostima, tvrde, izgradnja terminala već bila u tijeku.

Kako ističu, zato što nisu željeli objaviti povjerljive informacije bez obostranog ugovora o povjerljivosti, LNG Hrvatska i Antunović odbili su Development Grupi sudjelovanje na natječaju u pozivu za ulagače.

Navode se i kako je Development Grupa još 2013. započela akviziciju oko imovine Diokija, a što uključuje zemljište za LNG terminal. "Naš razvojni plan na projektu Krk energetsko čvorište u posljednjih pet godina u vrijednosti je 30 milijuna dolara što nam priznaju i naši stakeholderi a znatno više sada kada smo bliže od bilo koga drugoga na stjecanju potrebnih prava vlasništva nad zemljištem na Krku namijenjenom za kopneni terminal", stoji u otvorenom pismu Antunoviću. 

Osvrćući se na navode bivše hrvatske vlade koja je, kako navode, često naglašavala, a i aktualna nastavlja, da će jednostavno izvlastiti vlasnika zemljišta na Krku za LNG terminal, što se objašnjava direktivom EU, kanadski investitori pitaju direktors LNG Hrvatska zašto nije dozvolio da pravni savjetnici jedne i druge strane razjasne kakve su to točno EU direktive i po kojim se zakonima i postupcima primjenjuje i odobrava tako velika eksproprijacija. U slučaju eksproprijacije hrvatska Vlada ili odabrani investitor u terminal morali bi platiti pravednu tržišnu vrijednost, smatraju predstavnici Development Grupe.

"Svjesni smo napora Vlade RH u posljednjih nekoliko godina da steknu vlasništvo nad LNG zemljom, ali bezuspješno, jer otkupna cijena koju je Vlada bila ili je spremna platiti jednostavno nije dovoljna za rješavanje potraživanja od Hete, agencije austrijske Vlade koja je preuzela dugove Diokija od Hypo banke", navodi se u pismu.  

Antunovića prozivaju i zbog toga što nije bolje informirao ministra gospodarstva Tomislava Panenića oko projekta LNG terminala na Krku.

"Projektu LNG terminala na Krku i LNG Hrvatska uvijek smo prilazili s dobrom vjerom i namjerama. Naša namjera je da se ubrza razvoj LNG Krk projekta i željeli bi razgovarati o potencijalu javno-privatnog partnerstva ili sličnom okviru suradnje s LNG Hrvatska. Naš pristup uključuje značajan dio domaćeg sadržaja u razvoju projekta, a rado bismo sudjelovali u razgovorima s hrvatskim tvrtkama. Iskreno smo zainteresirani za poboljšanje hrvatskog gospodarstva a ovaj projekt može imati važan pozitivan utjecaj na gospodarski oporavak Hrvatska", stoji na kraju njihova otvorenog pisma.

Potkraj travnja predstavnici grupe stranih investitora predvođenih kanadskim Pulsat Capitalom i BSH Grupom, koji od Krka namjeravaju napraviti energetsko središte "Krk energy hub" vrijedno 4,7 milijardi eura i zaposliti 1800 ljudi, poručili su kako je kupovina zemljišta za tu namjenu pri kraju te su hrvatsku Vladu pozvali da podrži njihov projekt.

Tada je iz LNG Hrvatska poručeno da su ti investitori propustili priliku javiti se na natječaje promotora i nositelja projekta gradnje LNG terminala na Krku.

LNG Hrvatska nositelj je projekta gradnje LNG terminala na Krku, koji je proglašen strateškim projektom za Republiku Hrvatsku, a na listu strateških projekata stavila ga je i Europska komisija te da je za terminal dobivena lokacijska dozvola.

LNG Hrvatska provela je natječaj za iskaz interesa za zakup kapaciteta budućeg LNG terminala, a interes su, doznaje se iz LNG Hrvatska, iskazale renomirane kompanije iz cijelog svijeta iz LNG i plinskog biznisa. Posljednjega dana prošle godine zaključen je i javni poziv ulagačima za sudjelovanje u postupku odabira investitora za razvoj LNG terminala na Krku, na koji je stiglo sedam ponuda. 

Komentara 1

K2
kritičar_2
17:00 10.05.2016.

Čim je tu umiješan Franjo Luković,u pitanju je velika prevara.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije