– Prošle godine 50 posto proizvodnje vina plasirali smo u izvoz, a ove godine očekujemo da će taj postotak biti i viši. Osim naših stalnih tržišta, očekujemo da ćemo otvoriti i nova, prije svega u skandinavskim zemljama i u Poljskoj – ističe Ivan Marinclin, glavni enolog Kutjeva d. d.
Osim u izvoznim rezultatima po kojima je Kutjevo po postotku izvezenog vina u Hrvatskoj na prvom mjestu, u tvrtki su ponosni i na brojna međunarodna priznanja koja su u prošloj godini osvojili. Bilo ih je 18. Na londonskom Decanteru njihov ledeni traminac iz 2011. dobio je zlatnu medalju, dok je ledeni traminac iz 2003. dobio srebrnu, a vrhunska vina graševina Turković i Maximo bianco brončanu medalju. Kutjevačka vina medalje su pobrala i na sajmu Mundus vini u Njemačkoj, Vinagora u Mađarskoj te u Francuskoj na Chardonnay du Monde.
Prvi je put Kutjevo dobilo nagradu i za pjenušac: Maximo brut, pjenušavo vino od graševine, nagrađeno je srebrnom medaljom u domovini pjenušaca – Francuskoj. Na to su u Kutjevu posebno ponosni. Još su jednom dokazali da od graševine koja je upravo u Kutjevu pokazala svu svoju raskošnost mogu napraviti što god zamisle.
– Naša proizvodnja pjenušca jedinstvena je u svijetu. Za Maximo brut kao bazno vino koristimo samo graševinu, a poslije sekundarne fermentacije dodajemo ekspedicijski liker od graševine ledene berbe i u tome je ta posebnost. A isti je način i u proizvodnji rose pjenušca koji radimo od crnog pinota. Naša je sadašnja godišnja proizvodnja pjenušca oko 15.000 boca, a budući da kod nas postoji trend povećanja potrošnje pjenušaca, nadamo se da će se i naša proizvodnja povećati – ističe Ivan Marinclin.
>> U Hrvatsku izvozite plodove mora, grickalice i vino