Na 16. konferenciji Euromoney, koja je u utorak počela u Beču, državni tajnik Ministarstva financija RH Zdravko Marić sudjelovao je u drugoj panel-raspravi ministara i guvernera, u kojoj su mišljenja razmijenili ministri i istaknuti poslovni ljudi iz regije – Milorad Katnić, ministar financija Crne Gore, doministrica Georgije Rusudan Kemularia, Nebojša Ćirić, državni tajnik Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Srbije, Radovan Jelašić, bivši guverner Narodne banke Srbije, a sada djelatnik nadležan za jugoistočnu Europu u UniCredit banci u Beču te Christopher Marks, generalni direktor Debt Capital Marketsa, BNP Paribas.
Cilj je dvodnevne konferencije na kojoj nazoči oko tisuću sudionika, visokih državnih dužnosnika regije te vrsnih stručnjaka iz biznisa i poduzetništva, a organizira je britanski poslovni magazin Euromoney pod zajedničkim nazivom Forum Središnje & Istočne Europe, razmotriti stanje i mogućnosti ulaganja na ovim prostorima.
Ovogodišnja konferencija bavi se temama poput odgovora na globalnu krizu, pitanjima tržišta kapitala, monetarne i fiskalne politike, politikama tečaja i inflacije te infrastrukturnim projektima i investicijskim fondovima.
Govoreći o stanju u Hrvatskoj, državni tajnik Marić rekao je da je naša zemlja, kao i ostale europske zemlje, suočena s porastom deficita državnog proračuna.
– I u 2011. godini konsolidacija javnih financija bit će veliki izazov za hrvatsku Vladu, koja poduzima sve kako bi uvela disciplinu i red na tom području i dosegnula razinu prije nastupa krize – dodao je Marić. Istaknuo je i potrebu redefiniranja modela, veznog uz priljev i kolanje stranog kapitala u Hrvatskoj.
I ostali sudionici panela složili su se da je u regiji sve manje raspoloživog kapitala na tržištu i da o gospodarskoj politici svake zemlje na tom području ovisi hoće li taj kapital privući ili ne.
– Do sada smo bili suočeni sa znatnim priljevom kapitala, no on nije toliko išao u investicijske projekte nego je dobrim dijelom korišten za osobnu potrošnju – rekao je dodavši da se to mora promijeniti te da Vlada ulaže ogromne napore da pokrene nove investicijske projekte, privuče direktna strana ulaganja i dodatno stimulira izvozne aktivnosti i proizvodnju.
Naveo je da će najavljene strukturne reforme i perspektiva pridruženja Hrvatske Europskoj uniji stvoriti mogućnosti gospodarskog rasta. Napomenuo je da Hrvatska, što se tiče ulaska u EU, „nema alternative“ i da se nada da ćemo ove godine okončati pristupne pregovore te postati 28. članica Europske unije.
Kako financijski konsolidirati drazvu? Novim zaposljavanjem poglavito u proizvodnji, a nije problem proizvoditi problem je proadati, imali smo trziste Nesvrstanih kojega smo se tako lako odrekli i sada uopce nemamo trzista. Dalke nalazimo se na istom mijestu na kojem se Kina nalazila kada je pocela svoj gospodarski prepord, moramo proizvoditio beskrajno jeftino za nikakve place samo da dodjemo do trzista. kada dodjemo do trzista dolazimo i do zaposljavanja. Ako Hravtska ima oko 4,5 miljuna stanovnika tada bi trebala imati izmedju 25 i 35% radno aktivnog stanovnistva sto bi bilo izmedju 1.125.000 i 1.575.000 ako je nezposlenih 320.000 i 70.000 radi bez place ispada da je znezaposlenost 390.000 odnosno imzedju 25 i 35%. Ako je prosijecna obitelj u Hrvatskoj 3,5 clanova tada zanci da 1.365.000 ili skoro 1/3 stanovnika zivi bez prihoda ili na socijalnoj pomoci. Ali u ukupno zaposlene ubrajamo sve, poljoprivrednike, proizvodnju, drzvnu upravu zdravstvo skolstvo i... Sto bi znacilo da u Hrvatskoj radi 735.000 i 1.185.000 od cega na poljoprivredne radnike i one u neposrednoj proizvodnji pripada oko ¼ ili 25% sto bi ga znacilo izmedju 183.000 i 296.000 uposlenika. A kako jedino uposleni u direktnoj proizvodnji postvaraju novostvorenu vrijednost ispada da tih 183.000 odnosno 296.000 hrani cijelu Hrvatsku, a oni su u principu uvijek najslabije placeni. Uposloenici u servisima (trgovina, uprava, hoteljerstvo, armije, policija,i...) ne stvaraju novo stvorenu vrijednost oni samo prenose ili transformiraju novo stvorene vrijednosti. Sada se zapitajte gdije je HDZ doveo ovu drzavu i dali je vrijeme da uvezemo revoluciju po ugledu na Tunis. A kako se nezposlenost povecava stanje ce uskoro postati jos i gore i mozda ce neki tek tada progledati. Sve je dobro dok neki nisu galadni a kada sau gladni tada ne priznejemo zakone ni drzvu ni policiju za prehraniti obitelj ako ne ide drugacije moramo krasti, pljcakati, varati, glad ne priznaje zakone ni drzavu.