Centar za nuklearnu magnetsku rezonancu Instituta "Ruđer Bošković" jedan je od od kandidata za dobivanje statusa centra izvrsnosti, što bi im omogućilo da svoja temeljna znanstvena istraživanja češće i intenzivnije primjenjuju u praksi. Jednostavno rečeno, to bi značilo, kako nam objašnjava voditelj Centra Dražen Vikić-Topić, da mogu poboljšati kvalitetu mnogih namirnica, ponajprije, što već i sada rade – maslinova ulja, ali i vina, meda, sokova, čajeva, te ono što je konzumentima iznimno važno – otkriti patvorine i slučajeve zloupotreba i manipulacija u području prehrambene industrije.
Složena analiza
– Prošle smo se godine počeli baviti modificiranjem maslinova ulja, odnosno pojačavanjem njegova antioksidativnog djelovanja. To je moguće napraviti i s crnim vinom, ali isto tako, što Francuzi već rade, bijelom vinu dodati polifenole i učiniti ga gotovo jednako "zdravim" kao što je i crno vino. Ako dobijemo status centra izvrsnosti, u suradnji s nekoliko drugih ustanova iz Rijeke, Splita i Knina, bitno ćemo moći utjecati i na kvalitetu hrane – ističe Vikić-Topić, uz izričitu napomenu da će im i dalje primarna biti temeljna znanstvena istraživanja. Dodaje da će moći raditi različita testiranja i provjere, pa recimo i šećera, što je nedavno od njih tražila carinska služba. Nažalost, jer nemaju odgovarajuću opremu, morali su ih odbiti.
– Primjerice, među raznim vrstama šećera značajna je razlika u kvaliteti, a kupac najčešće ne zna koji kupuje. Samo atestirani laboratorij može izdati certifikat, što kupcu jamči da kupuje ono što želi – objašnjava Vikić-Topić. Isto tako, svi oni koji danas žele raditi složenu analizu vina pomoć moraju potražiti u Ljubljani. Da bi Centar NMR mogao raditi sva ta istraživanja i provjere, nužna je nabava nove, vrlo skupe dodatne opreme za nuklearnu magnetsku rezonanciju ukupne vrijednosti oko dva milijuna eura. Novac za to pokušat će osigurati iz europskih strukturnih fondova.
Cijena snimanja
– Velika stvar za sve nas u RH bit će nabaviti tu opremu pa da sve takve analize možemo raditi ovdje – zaključuje Vikić-Topić. A to znači da bi institucije, trgovine, tvornice i građani mogli doći i naručiti provjeru ulja, vina, meda, rakije, sokova, šećera i sličnih namirnica. Cijene su od 250 kuna "snimanja" po satu, ali za složenu provjeru potrebno je od nekoliko sati do čak nekoliko dana.
>>Maslinovo ulje podcijenjeno, trošimo 2 litre po stanovniku