– Uz gubitak radnih mjesta, pad BPD-a, povećanje nelikvidnosti, inoduga i deficita, rezultat je primjene Vladina programa oporavka i povećanje siromaštva na 32%. Sve je to posljedica i 15 godina vođenja gospodarstva na pogrešnoj doktrini: uslugama i potrošnji baziranoj na zaduživanju i prodaji imovine – dijagnosticirao je stanje u državi Vladimir Ferdelji, predsjednik Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika Crome na njihovu 1. kongresu pod nazivom "Mi znamo kako" u zagrebačkom hotelu Antunović. Ferdelji je poručio da je zadatak današnjeg skupa, čiji je pokrovitelj hrvatski predsjednik Ivo Josipović, dati rješenje i utemeljiti novu doktrinu: stvaranje nove vrijednosti industrijskom proizvodnjom.
Rast BDP-a od 6 do 10%
Akciju izvlačenja iz krize poduzetnici su nazvali Masterplanom razvoja hrvatskog gospodarstva koji bi u srednjoročnom razdoblju omogućio rast BDP-a od šest do čak deset posto.
– Treba destimulirati uvoz i trošenje tuđih dobara. Reindustrijalizacija je jedini proces koji može potpuno izmijeniti ekonomsku sliku društva – kaže Ferdelji.
Posebno se obrušio na vođenje monetarne politike bez usklađenja s fiskalnom. HNB-ovo ustrajanje na monetarnoj stabilnosti uspoređuje s vatrogascima koji brane portirnicu, dok požar proždire tvornicu.
Monetarne škare
Ima i recept za otklanjanje monetarnih škara, razlike između stvarnog i tečaja valute koji slijedi inflaciju.
Tako bi smanjili negativne učinke na proizvodnju.
– Porez na dobit uvoznika treba uvećati za monetarnu korist, a izvoznika umanjiti za monetarnu štetu! Nitko razuman, osim kreatora te pogrešne politike, ne predlaže devalvaciju.
Time se ne povećava inflacija, a povećava konkurentnost. To je neutralno i za građanstvo, opterećeno valutnom klauzulom, a država bi mogla pokriti deficit većim poreznim prihodima, s obzirom na to da je uvoz dvostruko veći od izvoza. Upravljanje državnim poduzećima vezali bi uz rezultat, povećali korištenje pretpristupnim fondovima za investicije, dok bi nelikvidnost rješavali od države kojoj plaćaju unaprijed, a ona njima kad hoće. Rezali bi i parafiskalne namete, a teritorijalni preustroj temeljili na financijskoj samoodrživosti jedinica. U energetici predlažu standardiziranje rješenja za kućanstvo i proizvodnju te izdavanje dozvola u roku od sedam dana. Sad se na dozvole čeka i tri godine, što koči investicije u obnovljive izvore energije. Dodatne su "crne točke" korupcija u zakonodavstvu i pravosuđu te sustav obrazovanja koji bi uskladili s potrebama proizvođača.
\"Uz gubitak radnih mjesta, pad BPD-a, povećanje nelikvidnosti, inoduga i deficita, rezultat je primjene Vladina programa oporavka i povećanje siromaštva na 32%. Sve je to posljedica i 15 godina vođenja gospodarstva\"... Ovo je dobar primjer kako Vlada priprema Hrvatsku za prijem u EU.