U Hrvatskoj su registrirane 192 tisuće obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva (OPG), od kojih je oko 10 posto u posjedu mladih poljoprivrednika u dobi do 40 godina. Četvrtina od njih su žene. Najviše mladih poljoprivrednika ima na području Osječko-baranjske, Bjelovarsko-bilogorske, Zagrebačke, Vukovarsko-srijemske i Virovitičko-podravske županije. Podaci su to Ministarstva poljoprivrede, a njima raspolaže i Hrvatska udruga mladih poljoprivrednika (HUMP) Agro čiji su se predstavnici proteklog tjedna u Kunjevcima nedaleko od Vinkovaca sastali s premijerom Zoranom Milanovićem i ministrom Tihomirom Jakovinom:
– Može se proizvoditi, raditi i živjeti u Hrvatskoj. Nismo uzeli svoje diplome i pobjegli van. Mi smo budućnost Hrvatske – kaže Jan Marinac, predsjednik HUMP Agro u kojoj je 130 mladih poljoprivrednika.
Udruga čiji je predsjednik Marinac – proizvođač i distributer gnojiva koji se u Dardi bavi ratarstvom – osnovana je prije tri godine.
– Najveći broj članova udruge završio je ili fakultet ili srednju školu. Obrazovanje smatramo jednim od glavnih aduta za bavljenjem poljoprivredom u budućnosti. Naši članovi uzgajaju razne kulture, bave se stočarstvom, vinogradarstvom, voćarstvom, pčelarstvom... – nabraja Marinac.
Osnovna zadaća udruge jest uspostava regionalnih centara koji bi što brže mogli pomoći mladima u agrobiznisu. Oni bi se kroz udrugu trebali bolje povezati i tako smanjiti svoje troškove poslovanje:
– Naše ambicije idu toliko daleko da bismo u budućnosti udruženi željeli imati svoje vlastite silose ili svog brokera koji će u naše ime i za nas trgovati na robnim burzama u EU – ne krije Marinac.
Udruga kojoj je na čelu u EU je "ušla" prije Hrvatske postavši prije godinu i pol članicom Europske udruge mladih poljoprivrednika.
– Ministar Jakovina je kazao da Hrvatska dovršila dva ključna dokumenta – Program ruralnog razvoja i Nacionalni model izravnih plaćanja unutar Reforme zajedničke poljoprivredne politike Europske unije koji će trasirati put hrvatske poljoprivrede u budućnosti u kojoj se upravo od mladih poljoprivrednika puno očekuje. Prema jednoj od tih mjera, 2 posto omotnice za potpore u poljoprivredi namijenjeno je izravnim plaćanjima za mlada gospodarstva – navodi Jan Marinac.
>> Za svaki hektar povrća – 500 eura poticaja
može se, samo treba - delati !!