Mađarski MOL reagirao je u petak na tvrdnje da se hrvatski plin jeftinije prodaje gospodarstvenicima u Mađarskoj nego onima u Hrvatskoj. U MOL-u kažu kako je potpuno nejasno zašto bi oni kao dioničari Ine bili zainteresirani za uništavanje gospodarskog okruženja u kojem Ina posluje. Dodaju da ni MOL ni Ina uopće ne prodaju hrvatski plin na mađarskom tržištu te da su svi navodi o prodaji plina po nižim cijenama pogrešni i neistiniti.
Cijena plina za industriju nije jedinstvena već ovisi o dva elementa: o osnovnoj cijeni plina i reguliranim naknadama za transport i distribuciju plina, poručuju iz MOL-a i objašnjavaju da su osnovne cijene samog plina približno jednake u Hrvatskoj i Mađarskoj. Kada govorimo o razlici u konačnoj cijeni između usporedivih industrijskih kupaca u Mađarskoj i Hrvatskoj, možemo reći da su cijene u Hrvatskoj ovisno o tržišnim okolnostima više za otprilike devet do 17 posto, a ne za 80 posto kako se posljednjih dana interpretiralo u javnosti, kažu u MOL-u i dodaju da je u budućnosti osnovna cijena plina i cijena transporta približno jednaka, razlika nastaje u većim troškovima distribucije u Hrvatskoj, jer su prema MOL-u naknade distributera gotovo dvostruko više u Hrvatskoj nego u Mađarskoj.
Što se tiče domaće proizvodnje i uvoza prirodnog plina, u Hrvatskoj je omjer otprilike 60%– 40%, dok on u Mađarskoj iznosi 25%–75%. Osnovna cijena plina je kombinacija cijene uvoznog plina i plina iz domaće proizvodnje. Ina još uvijek subvencionira tržište, no dugoročno gledano cijena domaćeg plina morat će dosegnuti tržišnu razinu u skladu s principima EU.