Unatoč aktualnoj gospodarskoj situaciji i brojnim ograničavajućim faktorima poput nezaposlenosti, stagnacije plaća i relativno niskih očekivanja potrošača, blagdanska potrošnja neće podbaciti, tješe se trgovci koji i ovoga prosinca očekuju promet jednak prošlogodišnjem, oko 11 milijardi kuna.
Predblagdansko ‘ludilo’ danas će doseći vrhunac i poslovično najmanje pazimo kako trošimo, dok iz Hrvatske gospodarske komore poručuju kako je to prigoda da podupremo hrvatsko gospodarstvo, kako to rade diljem Europe.
– I tamo je, naime, u skladu s devizom “I malo pomaže”, sve prisutniji trend kupnje lokalnih proizvoda – kaže Milica Rakuša Martulaš, direktorica Sektora trgovine HGK, ističući da je važno potaknuti javnost, potrošače i trgovce da se za blagdanskim stolom i pod borom nađe što više hrvatskih proizvoda. Potrošnja je uz investicije i izvoz jedan od najvažnijih čimbenika u zatvaranju, ali i pokretanju novog gospodarskog ciklusa, dodaje Rakuša Martulaš.
Uvozni se bakalar, međutim, podrazumijeva i pod tradiciju, tako da će se unatoč besparici i cijeni od 130 do 290 kuna za kilogram danas blagovati više od 220.000 komada glasovitog Gadus morhue i njegovih “rođaka”, a zbog sve neisplativije domaće proizvodnje, tek svaka deseta domaća svinja na novogodišnjem stolu bit će iz hrvatskog uzgoja, a preostalih devet iz Nizozemske, Njemačke i Austrije. Branko Bobetić, direktor GIU Croatiastočara, kaže da u odnosu na uobičajenu mjesečnu potrošnju od oko 16.000 odojaka, u klaonicama u prosincu završi njih 74.000, što je 450% ili 850 tona više. U prosincu trošimo i 65%, odnosno 300 tona ili 70.000 komada purica više od prosjeka, teletine 100 tona, junetine 300 tona... – ukupno oko 2 milijuna kilograma više od mjesečnog prosjeka ili pola kilograma više po glavi stanovnika.
>> Bakalar: I uz cijenu od 145 do 290 kn planut će 220.000 komada!
Ja baš danas kupih domaćeg odojka iz Brazila