"Crna lista" gospodarstvenika koji ne isplaćuju plaću radnicima povećala se za više od 2500 poduzetnika, pokazuju posljednji podaci. Među neplatišama dohodaka radnicima sada je ukupno 7527 pravnih i 1900 fizičkih osoba. Ukupno je u tim tvrtkama i obrtima bez plaća ostalo 37.818 radnika, piše Poslovni dnevnik.
Usporede li se podaci iz lanjskog srpnja s najnovijima, vidljivo je da su nestali s liste neki veliki neplatiše dohodaka radnicima, ali su u nju uplovili i novi poduzetnici. Najveći broj neplaćenih radnika prije pola godine na listi su imali zagrebački Tempo u stečaju (240), ivanečki Elcon (231), čabarski Finvest Corp (222) te zagrebačka Savacel Tvornica celuloze (212), riječki 3. maj Motori i dizalice (211) i karlovački Adriadiesel (204).
Od njih na listi su ostali Finvest, državna tvrtka 3. maj MID i Savacel. Na listi su sada i tvrtke koje imaju znatno veći broj radnika koje se ne plaća. Rekorder sa 1064 radnika kojima nije isplatio plaće od svibnja do listopada, dok za plaće za studeni nema dugovanja, je Hidroelektra Niskogradnja, koja je u postupku predstečajne nagodbe.
Od kolovoza raste problem s isplatom i u tvrtki za proizvodnju kuhinja A-G Dinas iz Beljevine, koja duguje plaće za 519 zaposlenika. Tu je i splitski Konstruktor inženjering, koji nije isplatio plaće za 676 radnika. Zadarska tvrtka za preradu ribe Adria tu je s dugom prema 200 radnika, Bor iz Novog Marofa (137 radnika), Dionos Građenje iz Soblinca (124), Energo-tim iz Slavonskog Broda (99), a sada su tu i zagrebački TDR (68) te splitski NK Hajduk (68). U tom društvu je i vinkovačka Cibalia, NK Podmorac iz Kostrene te NK Zadar, Osijek i Varaždin, a izbrisan je NK Imotski. Najnoviji ulazak na listu neplatiša bilježi i Nava banka.
>> Nema nikakvog smisla da se Zdravka Mamića stavlja na crnu listu